wtorek, 24 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / W Charkowie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Józefowi Piłsudskiemu
Fot. city.kharkov.ua
Fot. city.kharkov.ua

W Charkowie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Józefowi Piłsudskiemu

Share Button

15 listopada w siedzibie Akademii Inżynierno-Pedagogicznej w Charkowie miało miejsce odsłonięcie tablicy poświęconej Marszałkowi Polski, Józefowi Piłsudskiemu. Odsłonięcia dokonał ambasador RP na Ukrainie, Jan Piekło.

„Piłsudskiemu marzyła się wielka rzecz: federacja wolnych narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Jeżeli dziś popatrzymy na mapę i przeczytamy książkę Timothy’ego Snydera ‚Skrwawione ziemie’, to możemy mieć przekonanie, że gdyby Piłsudskiemu udał się plan stworzenia tej federacji, to nie byłoby drugiej wojny światowej” – powiedział Jan Piekło podczas uroczystości.

„Józef Piłsudski był pierwszym politykiem, który stwierdził, że Ukraian powinna być niezależnym państwem. Dziś te słowa są szczególnie ważna dla każdego mieszkańca Ukrainy” – powiedział podczas uroczystości Ihor Terehow, pierwszy zastępca mera Charkowa.

W budynku, w którym znajduje się obecnie wspomniana Akademia wcześniej zlokalizowany był Uniwersytet Medyczny, na którym w latach 1885-86 studiował przyszły Marszałek Polski.

Napis na tablicy z podobizną Józefa Piłsudskiego głosi: „W latach 1885-1886 na Uniwersytecie Charkowskim studiował wybitny polski działacz państwowy, pierwszy przywódca II Rzeczypospolitej, Marszałek Józef Piłsudski (1867-1935)”.

Na podstawie: facebook.com/jan.pieklo.1

Share Button

Czytaj również

Fot. prezydent.pl

Andrzej Duda: najlepsze zakończenie wojny to zwycięstwo Ukrainy

Prezydent RP odniósł się do toczącego się konfliktu w wywiadzie dla dziennika Polska the Times …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.