poniedziałek, 28 listopad, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina zmodernizuje pakistańskie czołgi
Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Ukraina zmodernizuje pakistańskie czołgi

Share Button

Podczas targów zbrojeniowych IDEAS-2016 w Karaczi prezes spółki „Ukrspeceksport” Pawło Bukin i szef zarządu pakistańskiej firmy Heavy Industries Taxila (HIT) Vagit Said Hussein podpisali porozumienie dotyczące remontów i modernizacji przez ukraiński przemysł pakistańskich czołgów za sumę 600 mln dolarów.

Będący w tym czasie z wizytą w Pakistanie ukraiński minister obrony Stepan Połtorak nie tylko był obecny przy podpisaniu porozumienia, ale również odbył rozmowy z przedstawicielami pakistańskiego rządu i przemysłu w kwestii kooperacji w zakresie produkcji czołgów i rakietowych kompleksów przeciwpancernych.

Pakistan jest zainteresowany modernizacją uzbrojenia, w znacznym stopniu pochodzenia chińskiego. Na uzbrojeniu armii tego kraju są m. in. czołgi Type 63, Type 69 i Type 85, oraz produkowane w kooperacji chińsko-pakistańskiej „Al-Zarra” (zmodyfikowany Type 59) i „Al-Khalid” (znane również jako MBT-2000). Ukraina w latach 90-tych sprzedała do Pakistanu 320 czołgów T-80UD i posiada znaczne doświadczenie w zakresie ich modernizacji. Współpraca z pakistańsko-ukraińska najprawdopodobniej zacznie się od podniesienia czołgów T-80UD do standardu zbliżonego do ukraińskich maszyn typu T-84 „Opłot”. Oznacza to też pewną standaryzację, gdyż np. czołgi „Al-Khalid” napędzane są silniki 6TD-2, takimi samymi jak w T-84 „Opłot”. Możliwe jest także wprowadzenie innych wspólnych elementów.

Niewykluczone, że ukraińska modernizacja pakistańskich czołgów może stanowić też szansę dla polskiego przemysłu. Polski firmy, nie tylko należące do PGZ, współpracują w ostatnich latach intensywnie z ukraińskim przemysłem. Dotyczy to na przykład optoelektroniki stosowanej w czołgach produkcji PCO czy nowoczesnych kamuflaży Grupy Lubawa.  Porozumienie z Pakistanem pokazuje też, że Kijów chce odzyskać pozycję na światowym rynku broni, utraconą w wyniku przestawienia przemysłu na potrzeby własnych sił walczących na wschodzie kraju.

Paweł Pieski

 

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.