poniedziałek, 22 Kwiecień, 2019
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina zmodernizuje pakistańskie czołgi
Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Ukraina zmodernizuje pakistańskie czołgi

Share Button

Podczas targów zbrojeniowych IDEAS-2016 w Karaczi prezes spółki „Ukrspeceksport” Pawło Bukin i szef zarządu pakistańskiej firmy Heavy Industries Taxila (HIT) Vagit Said Hussein podpisali porozumienie dotyczące remontów i modernizacji przez ukraiński przemysł pakistańskich czołgów za sumę 600 mln dolarów.

Będący w tym czasie z wizytą w Pakistanie ukraiński minister obrony Stepan Połtorak nie tylko był obecny przy podpisaniu porozumienia, ale również odbył rozmowy z przedstawicielami pakistańskiego rządu i przemysłu w kwestii kooperacji w zakresie produkcji czołgów i rakietowych kompleksów przeciwpancernych.

Pakistan jest zainteresowany modernizacją uzbrojenia, w znacznym stopniu pochodzenia chińskiego. Na uzbrojeniu armii tego kraju są m. in. czołgi Type 63, Type 69 i Type 85, oraz produkowane w kooperacji chińsko-pakistańskiej „Al-Zarra” (zmodyfikowany Type 59) i „Al-Khalid” (znane również jako MBT-2000). Ukraina w latach 90-tych sprzedała do Pakistanu 320 czołgów T-80UD i posiada znaczne doświadczenie w zakresie ich modernizacji. Współpraca z pakistańsko-ukraińska najprawdopodobniej zacznie się od podniesienia czołgów T-80UD do standardu zbliżonego do ukraińskich maszyn typu T-84 „Opłot”. Oznacza to też pewną standaryzację, gdyż np. czołgi „Al-Khalid” napędzane są silniki 6TD-2, takimi samymi jak w T-84 „Opłot”. Możliwe jest także wprowadzenie innych wspólnych elementów.

Niewykluczone, że ukraińska modernizacja pakistańskich czołgów może stanowić też szansę dla polskiego przemysłu. Polski firmy, nie tylko należące do PGZ, współpracują w ostatnich latach intensywnie z ukraińskim przemysłem. Dotyczy to na przykład optoelektroniki stosowanej w czołgach produkcji PCO czy nowoczesnych kamuflaży Grupy Lubawa.  Porozumienie z Pakistanem pokazuje też, że Kijów chce odzyskać pozycję na światowym rynku broni, utraconą w wyniku przestawienia przemysłu na potrzeby własnych sił walczących na wschodzie kraju.

Paweł Pieski

 

Share Button

Czytaj również

Перемишль, 2016 рік. Фото: Ігор Горків / prostir.pl

Sąd ogłosił wyroki ws. sprawców napadu na procesję w 2016 roku

W środę, 17 kwietnia, Sąd Okręgowy w Przemyślu ogłosił wyroki w sprawie napaści na prawosławną …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.