poniedziałek, 15 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Tusk: kraje UE uznały, że Ukraina jest gotowa do reżimu bezwizowego
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Tusk: kraje UE uznały, że Ukraina jest gotowa do reżimu bezwizowego

Share Button

Według Donalda Tuska Ukraina jest gotowa do wdrożenia reżimu bezwizowego. Szef RE zabrał głos podczas konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką i szefem KE, Jean-Claude Junckerem.

„Cieszę się, że wszystkie kraje UE stwierdziły, że Ukraina jest gotowa do reżimu bezwizowego. Ta decyzja jest uznaniem osiągnięć Ukrainy w kwestii odpowiadania standardom europejskim” – powiedział Tusk. Dodał, że żaden kraj nie ma zamiaru blokować tej decyzji, a rozmowy w tej sprawie powinny zmierzać do jak najszybszego końca.

Według Tuska, skasowanie wymogów wizowych do końca tego roku jest terminem realistycznym.

„Było jasno powiedziane, że Ukraina wykonała swoją część zobowiązań. Ostatnim potwierdzeniem tego była decyzja z 17 listopada, kiedy Rada UE ostatecznie podjęła decyzję o zniesieniu obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy” – powiedział Petro Poroszenko. „To pierwszy szczyt, gdy pytania o realizacę umów dotyczą nie Ukrainy, ale UE” – dodał Poroszenko.

Podczas szczytu UE podpisano także memorandum o partnerstwie strategicznym w sferze energetyki. Ma ono wzmocnić partnerstwo w sferze energetyki. „21 listopada minął pierwszy rok, gdy Ukraina nie kupiła ani jednego metra sześciennego rosyjskiego gazu. Tym samym próba rzucenia Ukrainy na kolana nie powiodła się” – powiedział prezydent Ukrainy. Zapowiedział także, że mają odbyć się trójstronne konsultace Ukraina-UE-Rosja w sprawie dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu, jako że Ukraina ma zamiar utrzymać kluczową rolę jako kraj tranzytowy na trasie przesyłu gazu z Rosji do UE.

UE ma również pomóc w reformowaniu ukraińskich służb granicznych.

Na podstawie: ukrinform.ua, president.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.