czwartek, 18 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / We Lwowie odbyła się polsko-ukraińska modlitwa o pojednanie
прапор україна польща фото поліковський
Фото: POLUKR.NET / Андрій Поліковський

We Lwowie odbyła się polsko-ukraińska modlitwa o pojednanie

Share Button

1 listopada, w Dzień Wszystkich Świętych, na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie odbyła się polsko-ukraińska modlitwa o pojednanie. Tradycja ta została zapoczątkowana przez kardynałów Huzara i Jaworskiego w 2002 roku.

Ekumeniczną mszę świętą w intencji ofiar wojny z lat 1918-1919 odprawiono na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Wzięli w niej udział Polacy i Ukraińcy, w tym m.in. mer Lwowa Andrij Sadowyj, szef administracji obwodowej Oleg Synotka, konsul RP Wiesław Mazur, konsul Marian Orlikowski oraz mieszkańcy Lwowa.

Po mszy świętej złożono kwiaty pod pomikami żołnierzy Ukraińskiej Armii Galicyjskiej oraz żołnierzy polskich pochowanych na „Cmentarzu Orląt”.

Równolegle po raz kolejny odbyła się akcja pod nazwą „Światełko Pamięci dla Łyczakowa”, realizowana z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, w ramach której na grobach Cmentarza Łyczakowskiego zapalono znicze zakupione ze środków zgromadzonych w czasie zbiórki w Polsce.

Źródło: inf. własna polukr.net

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.