środa, 5 Sierpień, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Płk Zenon Brzuszko objął stanowisko dowódcy Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG

Płk Zenon Brzuszko objął stanowisko dowódcy Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG

Share Button

Piątek, 7 października. LUBLIN, Polska. Minister Obrony Narodowej RP Antoni Macierewicz wręczył decyzję o wyznaczeniu na stanowisko oraz przedstawił nowego dowódcę Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady płk dypl. Zenona Brzuszko.

Uroczystość odbyła się z udziałem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni Mirosława Różańskiego oraz wielu innych dostojnych gości, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, z okazji Święta Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady.

„Siła wspólnego projektu trzech sąsiednich państw, znanego pod nazwą Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej z siedzibą w Lublinie tkwi w efekcie synergii płynącym z działań podejmowanych dla osiągnięcia wspólnego celu. Celem tym jest budowanie, w atmosferze przyjaźni i zaufania, zdolności operacyjnych wzmacniających wspólne bezpieczeństwo naszych państw. Gwarantuję, że wykorzystam całą moją wiedzę, doświadczenie oraz zapał do ciężkiej służby byśmy byli dumni z naszej Brygady i jej dokonań” jak podkreślił w trakcie uroczystości płk Zenon Brzuszko.

Ponadto, nowy dowódca Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej stwierdził, iż liczy na owocną współpracę ze swoim zastępcą – płk Volodymyrem Yudanovem z Sił Powietrznodesantowych Ukrainy oraz Szefem Sztabu – ppłk Eligijusem Senulisem z Litewskich Sił Zbrojnych. W jego przekonaniu, wspólne dowódzenie, doświadczenie i posiadana wizja będą wyznaczać drogę wielonarodowemu sztabowi w trakcie wielu przedsięwzięć szkoleniowych oraz przyszłych misji.

img_6907

Płk dypl. Zenon Brzuszko urodził się w 1970 roku na Podkarpaciu. W 1994 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, na kierunku rozpoznanie. Po ukończeniu szkoły rozpoczął służbę w 120 Huzarskim pułku zmechanizowanym w Świętoszowie na stanowisku dowódcy plutonu, a następnie dowodził kompanią rozpoznawczą w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Kolejne stanowiska służbowe to: oficer rozpoznania, specjalista w Oddziale Szkolenia Strategiczno–Operacyjnego, Dowódca Polsko–Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych w Przemyślu, dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, Zastępca Dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Brał udział w trzech misjach poza granicami kraju: w Iraku, Kosowie i w Afganistanie. Pułkownik Brzuszko jest absolwentem studiów dyplomowych i podyplomowych na Akademii Obrony Narodowej oraz uczelni cywilnych. Interesuje się historią, architekturą oraz narciarstwem. Ma żonę oraz troje dzieci.

Ołeksandr Gain

Źródło: Biuro Prasowe LITPOLUKRBRIG

Share Button

Czytaj również

Fot. rian.com.ua

Na Donbasie zaczęło obowiązywać kolejne zawieszenie broni

Od północy 27 lipca 2020 roku na linii rozgraniczenia wojsk na Donbasie obowiązuje kolejne zawieszenie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.