piątek, 1 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / W.Waszczykowski: bez Ukrainy projekt zjednoczonej Europy pozostanie niedokończonym
Вітольд Ващиковський. Фото: facebook.com/WitoldWaszczykowski
Вітольд Ващиковський. Фото: facebook.com/WitoldWaszczykowski

W.Waszczykowski: bez Ukrainy projekt zjednoczonej Europy pozostanie niedokończonym

Share Button

Warszawa pozostaje strategicznym partnerem Kijowa i wspiera Ukrainę w działaniach na rzecz odnowienia jej integralności terytorialnej, chce sprzyjać rozwojowi kontaktów pomiędzy społeczeństwami, a jednym z priorytetów powinna stać się współpraca gospodarcza – to główne wątki podsumowujące wizyte szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego w Kijowie.

W czasie wizyty w Kijowie szef polskiego MSZ spotkał się m.in. ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Pawło Klimkinem. Ministrwie omówili kwestie współpracy dwustronnej, w tym dotyczące wykorzystania możliwości kredytowych stworzonych przez stronę polską dla rozbudowy infrastruktury na przygranicznych obszarach Ukrainy. Mowa była także o polskim wsparciu w obszarze reform, w tym w kwestiach decentralizacji, walki z korupcją i reformy strukturach administracji.

„Bez Ukrainy projekt kompleksowo zjednoczonej Europy pozostanie niedokończonym” – słowa te padły z kolei w rozmowie z premierem Ukrainy, Wołodymyrem Hrojsmanem, z którym szef polskiego MSZ rozmawiał także na temat sytuacji na Donbasie oraz na tematy związane z polsko-ukraińskim dialogiem historycznym. Premier Ukrainy wyraził nadzieję, że kwestie historyczne nie staną przeszkodą na drodze do budowania strategicznego partnerstwa pomiędzy oboma krajami.

Z kolei podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką mowa była m.in. o współpracy wojskowej, w tym w ramach Brygady Litewsko-polsko-ukraińskiej LITPOLUKRBRIG oraz o liberalizacji reżimu wizowego dla obywateli Ukrainy, jak również o planowanej na początek grudnia br. wizycie prezydenta Ukrainy w Polsce. Będzie ona miała miejsce najprawdopodobniej 2 grudnia, w 25. rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Ukrainą.

Na podstawie: mfa.gov.ua, msz.gov.pl, kmu.gov.ua, president.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.