niedziela, 27 Wrzesień, 2020
pluken
Home / Wiadomości / W Polsce odbędzie się ukraiński obóz-ekspedycja „Wiryj”
Фото: vgolos.com.ua
Фото: vgolos.com.ua

W Polsce odbędzie się ukraiński obóz-ekspedycja „Wiryj”

Share Button

Na początku sierpnia z Lwowa do Polski wyruszy coroczna Międzynadowoa Wyprawa Naukowa „Wiryj”. Jej uczestnicy będą zajmować się m.in. renowacją ukraińskiego cmentarza w powiecie lubaczowskim i zwiedzać tereny zamieszkałe w przeszłości przez ludność ukraińską.

Prace na cmentarzu w powiecie lubaczowskim planowane są na pierwszy tydzień obozu, a w ich ramach jest planowane m.in. zinwentaryzowanie stanu nekropolii oraz umieszczenie na jej terenie tablic informacyjnych. Druga część ekspedycji to obóz wędrowny m.in. przez tereny Nadsania, Łekowszczyzny i zachodniej Bojkowszczyzny, a także spotkania i dyskusje poświęcone tematyce historycznej.

„Ten obóz pozwala naocznie zobaczyć, jak wielką tragedią były przymusowe przesiedlenia, jakie miały miejsce na pograniczniu polsko-ukraińskim (…) dla osób, które posiadają swoje korzenie w tych miejscach niezwykle ciekawym doświadczeniem będzie odwiedzenie miejsc, gdzie mieszkali ich przodkowie” – mówi jeden z uczestników obozu, Roman Barabach.

Ekspedycja potrwa do 19 sierpnia.

Obóz jest organizowany regularnie od 2008 roku. Równocześnie analogiczne obozy i ekspedycje naukowo-badawcze, których celem jest renowacja cmentarzy i zapoznanie się z polskim dziedzictwem na tzw. Kresach są organizowane na Ukrainie z udziałem Polaków.

Na podstawie: memory.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. Ambasada Ukrainy w Polsce

W Łańcucie otwarto odnowiony cmentarz żołnierzy URL

W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele polskich władz oraz ambasady Ukrainy w Polsce. „To bohaterowie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.