wtorek, 5 lipiec, 2022
pluken
Home / Analityka / Artykuly / Pożar na wysypisku śmieci k. Lwowa: nie ma podstaw do paniki
Джерело -  Facebook Головного управління ДСНСУкраїни у Львівській області
Джерело - Facebook Головного управління ДСНСУкраїни у Львівській області

Pożar na wysypisku śmieci k. Lwowa: nie ma podstaw do paniki

Share Button

Zdaniem przedstawicieli ukraińskich służb ratowniczych i specjalistów, pożar, jaki cały czas trwa na wysypisku śmieci w Grybowicach koło Lwowa nie stanowi poważnego zagrożenia ekologicznego dla Lwowa i okolicznych terenów, w tym także dla Polski.

W minionym tygodniu w akcji ratowniczej na Grybowickim wysypisku zginęły cztery osoby – trzech strażaków i pracownik organizacji ekologicznej – zostali oni przysypani przez przesuwające się masy śmieci.

Zdaniem specjalistów z Wydziału Geologii Uniwerystetu we Lwowie, tej tragedii można było uniknąć. „Gdyby dotrzymano zasad technologii, przesypywania śmieci ziemią, to pożaru można byłoby uniknąć” – stwierdził w komentarzu dla polukr.net Petro Wołoszyn, kierownik Katedry Geologii Inżynierskiej i Ekologii Uniwersytetu Lwowskiego. Zdaniem uczonego podobne procesy technologiczne powinny być realizowane już 2-3 lata temu, by nie dopuścić do zapłonu łatwopalnych odpadów takich jak papier, plastik czy wydzielające się na wysypisku gazy. „Nie ma powodów do paniki czy wywożenia dzieci z północnych dzielnic Lwowa” – powiedział ekspert.

Tą opinię potwierdzają pracownicy Państwowej Służby Sanitarnej we Lwowie. „Od pierwszych dni kontrolujemy sytuację i jej wpływ na zdrowie ludzi. Badania i pomiary prowadzone są codziennie, w miejscach zamieszkanych przez ludzi w okolicy. Nie zanotowaliśmy przekroczenia norm niebezpiecznych substancji” – mówi w komentarzu dla polukr.net Ludmiło Szepelenko, epidemiolog i zastępca dyrektora Obwodowego Centrum Państwowej Służby Sanitarnej Ukrainy we Lwowie. Wyższe poziomy zanieczyszczenia zanotowano jedynie w bezpośredniej bliskości miejsca pożaru.

wysypisko_pozar

Równocześnie prowadzone są także badania powietrza i wód gruntowych, również pod kątem obecności metali ciężkich. W bezpośredniej bliskości wysypiska zanotwano co prawda podwyższone stężenia niektórych metali, ale nie w ilościach zagrażających zdrowiu ludzi. Lokalnych mieszkańców poinformowano jednocześnie o niezdatności wody do picia.

Wysypisko w Grybowicach koło Lwowa jest wykorzystywane jeszcze od czasów ZSRR. Według niektórych informacji w czasach radzieckich składowano tam także odpady chemiczne, jednak jak na razie specjaliści nie widzą podstaw do ewakuacji czy paniki.

Pożar na wysypisku pojawił się ponownie w środę, 8 czerwca i objął ok. 800 metrów kwadratowych powierzchni składowiska. Akcja gaśnicza jest utrudniona wobec przesuwających się stale mas śmieci, m.in. dlatego w działaniach wykorzystywane są samoloty gaśnicze, a celem ich działania jest doprowadzenie do zsunięcia się śmieci i tym samym umożliwienia bezpiecznej akcji ratownicznej z ziemi.

Ihor Tymots

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.gov.ua

Siły ukraińskie wycofały się z Lisiczańska

Ukraińska armia po ciężkich walkach opuściła miasto Lisiczańsk w obwodzie ługańskim wobec groźby okrążenia. Według …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.