wtorek, 16 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / O. Motyl: zwycięstwo Trumpa w wyborach może zaszkodzić Ukrainie
Олександр Мотиль. Фото: zbruc.eu
Олександр Мотиль. Фото: zbruc.eu

O. Motyl: zwycięstwo Trumpa w wyborach może zaszkodzić Ukrainie

Share Button

Zdaniem amerykańskiego historyka pochodzenia ukraińskiego, Ołeksandra Motyla, dojście do władzy Donalda Trumpa spowoduje nasilenie tendencji odśrodkowych w Europie i zaszkodzi Ukrainie.

W wywiadzie dla wydania internetowego gazety „Apostrof”, Motyl stwierdził, że radykalizm Trumpa może zaszkodzić polityce zagranicznej USA. Porównał go również do George’a Busha juniora, stwierdzając, że Donald Trump podobnie „praktycznie nic nie wie o tych sprawach” (polityki zagranicznej USA – przyp. polukr.net).

„Jeśli obejmie urząd i będzie robił głupstwa, to może zaszkodzić relacjom amerykańsko-europejskim. Bez czynnika amerykańskiego tendencje odśrodkowe w Europie będą jeszcze silniejsze. To może zaszkodzić Ukrainie. Do władzy dojdą pół-faszyści, a oni zajmują jawnie proputinowskie pozycje” – powiedział historyk.

Zdaniem Motyla, wybór Hillary Clinton byłby „nienajgorszym wariantem” dla Ukrainy. Jego zdaniem Clinton lepiej rozumie problemy geopolityczne niż obecny prezydent Barack Obama i być może będzie wspierać Ukrainę.

Ołeksandr Motyl stwierdził również, że wybór kierunku integracji z Unią Europejską jest najlepszą z możliwych alternatyw dla Ukrainy, nawet, jeśli w dającej przewidzieć się przyszłości nie stanie ona się częścią UE.

Na podstawie: zbruc.eu, apostrophe.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.