środa, 10 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Umowa o stowarzyszeniu UE-Ukraina będzie omawiana w holenderskim parlamencie
Фото: president.gov.ua
Фото: president.gov.ua

Umowa o stowarzyszeniu UE-Ukraina będzie omawiana w holenderskim parlamencie

Share Button
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Po ogłoszeniu oficjalnych wyników referendum ws. ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, które odbyło się 6 kwietnia w Holandii, odbędzie się debata w holenderskim parlamencie.

W głosowaniu, które odbyło się w minioną środę, 61,1% głosujących odpowiedziało „nie”. Za było 38,1%. Wobec frekwencji na poziomie 32% referendum zostało uznane za ważne (minimalny próg to 30%). Referendum miało charakter konsultacyjny.

„Wobec tego co się wydarzyło, nie można tak po prostu ratyfikować porozumienia” – zaznaczono na stronie rządu Holandii. W zwiazku z tym rząd ma zamiar przeprowadzić konsultacje w parlamencie, a także omówić tą kwestię z rządem Ukrainy i innymi krajami UE.

Zgodnie z holenderskim prawem rząd może zwrócić się o dalsze konsultacje do parlamentu lub od razu ratyfikować umowę. Z kolei rówież parlament większością głosów może zdecydować o ratyfikacji porozumienia lub jego odrzuceniu.

Prezydent Petro Poroszenko wyraził nadzieję, że wynik referendum nie stanie się przeszkodą na drodze Ukrainy do integracji z UE.

Na podstawie: government.nl, mfa.gov.ua, facebook.com/petroporoshenko

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Brytyjski wywiad: Rosja nie jest w stanie prowadzić działań na kilku odcinkach jednocześnie

Według raportu brytyjskich służb wywiadowczych, rosyjskie dowództwo wojskowe stoi przed dylematem co do priorytetów działań …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.