sobota, 6 Marzec, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Kraje UE nielegalnie handlują bronią z Rosją
Орбан і Путін. Фото: defence-ua.com
Орбан і Путін. Фото: defence-ua.com

Kraje UE nielegalnie handlują bronią z Rosją

Share Button
Fot. defense-ua.com
Fot. defense-ua.com

Rosja wykorzystuje w Syrii włoskie pojazdy opancerzone, chociaż ich produkcja na terytorium FR jest naruszeniem sankcji UE wobec Moskwy – pisze ukraiński ekspert z Centrum Badań nad Armią i Rozbrojeniem, Mychajło Samus.

Kontrakt na zakup 350 pojazdów opancerzonych IVECO LMV pomiędzy Rosją i Włochami został zawarty w 2011 roku. 10 kompletnych pojazdów przekazano Rosji od razu, pozostałe są produkowane w zakładach w Woroneżu i Nabereżnych Czelnach z gotowych komponentów dostarczanych z Włoch. Pomimo sankcji wprowadzonych przez UE po aneksji Krymu, w 2014 roku do Rosji dostarczono 81 kompletów części do produkcji pojazdów, w 2015 roku – 93 komplety.

W 2015 i 2016 roku wyprodukowanych ma zostać łącznie 356 pojazdów, a trafić mają one do 91 centralnej bazy rezerwy techniki samochodowej w Kamieniu Szachtyńskim w obwodzie rostowskim, niedaleko granicy z Ukrainą.

Również węgierskie Ministerstwo Obrony planuje zakup w Rosji 30 śmigłowców wielozadaniowych Mi-8/17. Kontrakt ma być tematem rozmów pomiędzy prezydentem Rosji i premierem Węgier podczas wizyty tego ostatniego w Moskwie, zaplanowanej na 17 lutego. Wartość kontraktu to ok. 400 mln $. Równocześnie, cały czas wraca kwestia budowy przez rosyjskie firmy elektrowni atomowej na Węgrzech, mimo że jest on sprzeczny z prawem UE.

Na podstawie: defence-ua.com

Share Button

Czytaj również

Fot. Andrij Polikowskij

Arsenij Jaceniuk: zamiast Mińska platforma z udziałem USA

Zdaniem byłego premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, Ukraina i Zachód powinny przeprowadzić audyt wykonania porozumień z …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.