niedziela, 29 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Tydzień 4-11 września w relacjach polsko-ukraińskich
Fot. unn.com.ua
Fot. unn.com.ua

Tydzień 4-11 września w relacjach polsko-ukraińskich

Share Button
polukr
Fot. unn.com.ua

W minionym tygodniu najważniejszym wydarzeniem w relacjach polsko-ukraińskich była wizyta w Warszawie premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka.

Spotkał się on m.in. z premier RP Ewą Kopacz. Podczas wizyty ministrowie finansów obu krajów: Mateusz Szczurek i Natalia Jaresko podpisali umowę o udzieleniu Ukrainie kredytu w wysokości 100 mln euro.

Co istotne, większa część tych środków ma zostać przeznaczona na modernizację i rozbudowę przejść granicznych i infrastruktury drogowej po stronie ukraińskiej, co w założeniu ma znacząco usprawnić możliwości przekraczania granicy polsko-ukraińskiej. Obecnie, według szacunków, każdej doby z dostępnych przejść granicznych korzysta ok. 50 tysięcy ludzi i kilkanaście tysięcy pojazdów.

Nie było to jedyne ze spotkań na wysokim szczeblu: 4 września w Kijowie z wizytą przebywał minister w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, który spotkał się m.in. z prezydentem Petro Poroszenką. Tematem rozmów były m.in. plany wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie oraz najbliższe planowane spotkanie obu polityków, które ma odbyć się w Nowym Jorku podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Tematyka związana z Ukrainą pojawiła się także w wystąpieniu prezydenta RP podczas otwarcia XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy, które miało miejsce 8 września. „Rosyjska agresja na Ukrainie to problem ostatnio marginalizowany, co jest niebezpieczne zwłaszcza dla nas, w Europie Środkowo-Wschodniej” – powiedział Andrzej Duda.

Kwestia relacji z Ukrainą pojawiła się także w kontekście aktualnego kryzysu migracyjnego: wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski zwrócił uwagę, że Polska musi wypełniać zobowiązania dotyczące przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu, aby móc liczyć na ewentualną pomoc Europy w wypadku eskalacji konfliktu zbrojnego na Ukrainie i możliwego napływu uchodźców z tego kraju. Jednak nawet bez tego imigracja do Polski z Ukrainy jest znaczna i co ważne, pożądana – pracownicy z Ukrainy są poszukiwani przez polskich przedsiębiorców, podobnie jak mile widzianymi na polskich uczelniach pozostają ukraińscy studenci.

Dariusz Materniak

Teskt ukazał się na łamach portalu Wschodnik.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.gov.ua

Dania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Harpoon

Kolejne kraje deklarują lub już zrealizowały dostawy broni dla Ukrainy Przekazanie SZ Ukrainy pocisków przeciwokrętowych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.