sobota, 4 Lipiec, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Poroszenko: Ukraina odbuduje flotę do 2035 roku
poroszenko_flota

Poroszenko: Ukraina odbuduje flotę do 2035 roku

Share Button

poroszenko_flotaPrezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas swej wizyty w Odessie w piątek, 10 kwietnia, ogłosił zamiar rozbudowy ukraińskiej marynarki wojennej, która została znacznie osłabiona na skutek utraty baz na Krymie i większości okrętów na rzecz Federacji Rosyjskiej.

Jak donosi serwis „wPolityce”, celem wizyty były obchody 71 rocznicy wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. Dodatkowo, Poroszenko dokonał inspekcji okrętu flagowego, fregaty rakietowej „Hetman Sahajdaczny”, wygłaszając przemówienie na temat przyszłości sił morskich Ukrainy.

„Odbudowa naszej floty powinna zostać zrealizowana do 2035 roku” – stwierdził. Zaakcentował też konieczność dostosowania się marynarki do standardów NATO.

Po aneksji Krymu w marcu 2014 roku przez Rosję, nowym portem macierzystym okrętów wojennych została Odessa. Choć Rosjanie zobowiązali się do zwrotu przejętych na półwyspie jednostek, jednak porozumienie to zostało wstrzymane przez stronę rosyjską, na skutek nieprzedłużenia z dniem 1 lipca 2014 roku deklaracji o przerwaniu ognia przez Ukrainę na Donbasie .

Z ogólnej liczby 61 okrętów, obecnie na stanie ukraińskiej armii pozostało zaledwie 10, przeważnie przestarzałych jednostek.

Tekst ukazał się na łamach portalu wschodnik.pl
http://www.wschodnik.pl/ukraina/item/572-poroszenko-ukraina-odbuduje-flote-do-2035-roku.html

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

USA sprzedadzą Ukrainie sprzęt wojskowy za 600 mln dolarów

W ramach pakietu pomoc wojskowej strona ukraińska ma otrzymać m.in. kutry patrolowe typu Mark VI …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.