Rosja przekazała przedstawicielom Ukrainy i UE projekt porozumienia trójstronnego ws. dostaw gazu do UE i na Ukrainę.
Zdaniem strony rosyjskiej porozumienie może i powinien zostać podpisane już w przyszłym tygodniu pod warunkiem uzgodnienia przez kraje UE warunków pomocy dla Ukrainy w zakresie finansowanie przedpłaty za dostarczany gaz.
Do udzielenia takiej pomocy stronie ukraińskiej wezwała podczas pierwszego dnia szczytu w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel. Pomoc finansowa dla Ukrainy miałaby dotyczyć okresu od listopada do lutego.
Z kolei premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk stwierdził, że Ukraina może w pełni zabezpieczyć swoje potrzeby w zakresie dostaw gazu rewersem z krajów UE z wykorzystaniem gazociagu biegnącego przez Słowację.
Na podstawie: pravda.com.ua
Portal polsko-ukraiński Portal Polsko-Ukraiński jest portalem internetowym o charakterze analityczno-informacyjnym

