sobota, 23 Styczeń, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Jan Tombinski: umowa o wolnym handlu z UE przyniesie Ukrainie 6 % wzrostu PKB

Jan Tombinski: umowa o wolnym handlu z UE przyniesie Ukrainie 6 % wzrostu PKB

Share Button

KIJÓW. 26 września. UNN. Szef delegacji UE do Ukrainy Jan Tombiński przedstawił porównanie gospodarki Polski i Ukrainy , i podkreślił, że skok w PKB został osiągnięty tuż po podpisaniu układu o stowarzyszeniu przez Polskę w 1992 r.

„Co będzie znaczyło dla Ukrainy FTA w średnim i długim okresie? Niedawno widziałem wyniki badania eksperckiego z Niemiec. Według ich prognozy FTA z UE przyniesie Ukrainie 6 % wzrostu PKB, a konsumpcja na Ukrainie wzrośnie o 12%” – powiedział Tombiński.

Porównał PKB Polski i Ukrainy, i podkreślił, że PKB w Polsce jest 228 % wyższy niż PKB Ukrainy, choć na początku lat 90, polski PKB był wyższy o zaledwie 8%.

„Ale to nie jest tylko fakt, że Polska przystąpiła do UE, wprowadzanie reform rozpoczęło się w czasach, gdy Polska podpisała umowę o stowarzyszeniu z UE w 1992 roku, a już w 1995 r., PKB Polski był wyższy o 170 % ukraińskiego”.

Ambasador UE podkreślił również, że umowa o wolnym handlu z Unią Europejską pomoże w stabilizacji gospodarki krajowej i wewnętrznego rynku ukraińskiego.

„Ukraiński rynek jest słabo rozwinięty. I to może być jeden z elementów stabilizujących dla ukraińskiej gospodarki oraz rozwoju rynku krajowego. Dzisiejsza PKB per capita na Ukrainie jest na poziomie 3900 dolarów, czyli 8 razy niższe niż w UE „- powiedział Jan Tombiński .

Źródło: UNN

http://www.unn.com.ua/uk/news/1254073-ya-tombinski-stvorennya-zvt-z-yes-prinese-ukrayini-6-rostu-do-vvp

Share Button

Czytaj również

Fot. belta.by

Białoruś-Ukraina: koniec roku pod znakiem oskarżeń Łukaszenki

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko stwierdził pod koniec grudnia 2020 roku, że z Ukrainy, Polski i …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.