czwartek, 9 Lipiec, 2020
pluken
Home / Współpraca polsko-ukraińska / Konferencja „Polska i Ukraina – razem we wspólnej Europie”
konf2

Konferencja „Polska i Ukraina – razem we wspólnej Europie”

Share Button

W dniach 9-10 maja br. w Warszawie odbyła się polsko-ukraińska konferencja naukowa pt. „Polska i Ukraina – razem we wspólnej Europie”, zorganizowana przez Portal Polsko-Ukraiński polukr.net. W obradach wzięli udział studenci i wykładowcy z polskich i ukraińskich uczelni wyższych.

Podczas obrad pierwszego dnia konferencji, które odbyły się w siedzibie Wyższej Szkoły Cła i Logistyki w Warszawie omówiono kwestie z politycznymi i gospodarczymi aspektami współpracy polsko-ukraińskiej oraz integracji Ukrainy z Unią Europejską. Głos zabrał między innymi prof. Serhij Adamowicz, wykładowca Uniwersytetu Przykarpackiego im. Wasyla Stefanika w Iwanofrankiwsku, który przedstawił poglądy partii „Swoboda” na stosunki Ukrainy z Polską i Rosją. Z kolei Tetiana Sikirska, studentka Uniwersytetu w Iwanofrankiwsku przedstawiła możliwości rozwiązywania sporów pomiędzy Polską i Ukrainą przy wykorzystaniu narzędzia jakim jest mediacja. Podczas drugiego panelu dyskusyjnego, poświęconego problematyce współpracy w sferze gospodarczej i społecznej, poprowadzonego przez dr Agnieszkę Sawicz, uczestnicy konferencji wysłuchali wystąpień między innymi na temat dostosowywania systemu prawnego Ukrainy do standardów Unii Europejskiej oraz kwestii związanych wydobyciem gazu łupkowego na Ukrainie.

Drugi dzień obrad, odbywający się w Domu Spotkań z Historią był poświęcony w przeważającej części kwestiom polsko-ukraińskiej współpracy kulturalnej. Referat na ten temat zaprezentowała studentka Katedry Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego Aleksandra Mińkowska. Irmina Jabłońska przedstawiła założenia i dotychczasowy dorobek projektu realizowanego przez Polsko-Ukraińskie Koło Naukowe UW pod nazwą „UAp Kulturę”, którego celem jest przybliżanie Polakom ukraińskiej kultury. Odbywa się to poprzez organizację różnego typu wydarzeń: spotkań, projekcji filmów oraz naukę języka ukraińskiego. Natomiast Serhij Fedortsiv, deputowany rady obwodowej obwodu Iwanofrankiwskiego omówił problematykę mniejszości łemkowskiej i jej funkcjonowania na pograniczu polsko-ukraińskim. Pozostałą część obrad konferencji zajęła prezentacja Tomasz Kozłowskiego, pracownika Domu Spotkań z Historią pt. „Z biegiem Dniestru od Bieszczadów do Okopów Św. Trójcy”. Zdjęcia przedstawiające naddniestrzańskie miasta i krajobrazy, uzupełnione niezwykle ciekawym komentarzem prowadzącego pozwoliły uczestnikom na zapoznanie się z barwną historią i tradycjami tego wyjątkowego obszaru.

Konferencja, będąca częścią projektu pt. „Ukraina w Unii Europejskiego” była okazją do wymiany poglądów pomiędzy przedstawicielami polskiego i ukraińskiego środowiska naukowego na aktualne tematy związane z problematyką stosunków polsko-ukraińskich.

Dariusz Materniak

Share Button

Czytaj również

Fot. Andrij Polikowskij

Linia kolejowa z Lwowa do granicy z Polską powstanie w 2021 roku

Budowa linii kolejowej do granicy z Polską będzie kosztować 20,8 mln dolarów – wynika z …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.