poniedziałek, 25 maj, 2026
pluken
Home / Wiadomości / Ashton i Füle wezwali władze ukraińskie do zbadania sprawy Tymoszenko

Ashton i Füle wezwali władze ukraińskie do zbadania sprawy Tymoszenko

Share Button

KIJÓW. 30 kwietnia. UNN. Wysoki Przedstawiciel UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Catherine Ashton i komisarz UE ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Štefan Füle wezwali władze ukraińskie do zbadania sprawy ex-premier Ukrainy Julii Tymoszenko.

„W świetle dzisiejszego orzeczenia ETPC, wzywamy władze Ukrainy do dokładnego przeglądu sytuacji Julii Tymoszenko, lidera jednej z najsilniejszych partii opozycyjnych, która pozostaje więźniem po rozprawie, która nie była sprawiedliwa, przejrzysta i niezależna” – napisali Ashton i Füle.

Wezwali władze ukraińskie do wykonania wszystkich orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, oraz kontynuowania ścisłej współpracy z misją obserwacyjną Parlamentu Europejskiego, w skład której wchodzą Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski.

Jak donosi UNN, ETPC orzekł, że aresztowanie Tymoszenko było bezzasadne. Oceniając przypadek byłej premier Julii Tymoszenko Trybunał wskazał następujące naruszenia:

-Naruszenie artykułu 5 § 1 (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka;

-Naruszenie artykułu 5 § 4 (prawo do szybkiej oceny legalności pozbawienia wolności);

-Naruszenie artykułu 5 § 5 (prawo do odszkodowania za bezprawne zatrzymania);

-Naruszenie art 18 (zakres stosowania ograniczenia praw) w związku z art. 5.

Źródło: UNN

http://www.unn.com.ua/uk/news/1209735-k-eshton-ta-sh-fyule-zaklikali-ukrayinsku-vladu-pereglyanuti-spravu-yu-timoshenko

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/Getty Images

USA przekazują Ukrainie dane do ataków na cele w głębi Rosji

O działaniach Pentagonu poinformował ambasador USA przy NATO Według Matthew Wittakera, przedstawiciela USA przy NATO, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.