niedziela, 12 Lipiec, 2020
pluken
Home / Współpraca polsko-ukraińska / Współpraca polsko-ukraińska: Uniwersytet w Iwano-Frankiwsku
obserwatorium

Współpraca polsko-ukraińska: Uniwersytet w Iwano-Frankiwsku

Share Button

Z Wasylem Marczukiem, prorektorem ds. współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Przykarpackiego w Iwanofrankiwsku rozmawia Dariusz Materniak.

D.M.: Jak ocenia Pan współpracę Uniwersytetu w Iwanofrankiwsku z polskimi uczelniami?

W.M.: Uniwersytet Przykarpacki realizuje wiele projektów z polskimi partnerami. Największe z nich przygotowujemy wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim – są to trzy duże inicjatywy. Wspólnie budujemy Centrum Międzynarodowych Spotkań dla Młodzieży, które ma znajdować się w Karpatach Ukraińskich. Drugi projekt to odnowienie obserwatorium astronomicznego na górze Pop Iwan w Czarnohorze, gdzie jeszcze do wybuchu II wojny światowej znajdowało się funkcjonujące obserwatorium będące własnością Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie wojny i po jej zakończeniu zostało ono w znacznym stopniu zniszczone i aktualnie pracujemy nad jego odbudową. Projekt jest finansowany wspólnie przez Uniwersytety w Warszawie i w Iwanofrankiwsku, przy wsparciu ze strony Unii Europejskiej. Trzeci projekt to kompleks z przeznaczeniem dla prowadzenia badań historycznych – będzie to miejsce gdzie będzie można prowadzić badania i wykłady. Chcemy, aby kompleks ten został otwarty w tym roku. Obserwatorium mamy nadzieję zostanie otwarty w 2015 lub w 2016 roku, a Centrum Spotkań – w okolicach roku 2018. Również wspólnie z Warszawą oraz z Uniwersytetem Jagiellońskim realizujemy także współpracę z Uniwersytetem w Pradze w Czechach. Współpraca ta obejmuje wymianę studentów, a także wzajemne uznawanie dyplomów i tytułów naukowych. Taka współpraca jest dla nas wielką pomocą, gdyż pozwala nam korzystać z bazy naukowej naszych partnerów, co ma dla nas duże znaczenie.

D.M.: Czy korzystanie także ze wsparcia finansowego Unii Europejskiej?

W.M.: Tak, wszystkie te projekty są współfinansowane przez Unię Europejską, ale jak wiadomo Ukraina nie może bezpośrednio otrzymywać środków z UE, dlatego musimy mieć partnerów po stronie polskiej. Takim naszym zaufanym partnerem jest Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, którego dyrektorem jest pan Jan Malicki. Już 5 lat realizujemy letnią szkołę we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, na początku były to tylko te 2 uczelnie, ale teraz rozszerzyliśmy współpracę i udział w tym projekcie biorą udział także uczelnie z Ługańska czy Doniecka. Również w tym wypadku korzystamy ze wsparcia finansowego UE, w ramach programu Europa-Karpaty, który zakłada współpracę wielostronną pomiędzy krajami w regionie Karpat.

D.M.: A jak rozwija się współpraca z uczelniami w województwie podkarpackim?

W.M.: Mamy umowy o współpracy z licznymi uczelniami położonymi blisko granicy polsko-ukraińskiej, w tym z Przemyśla, Rzeszowa, Lublina. Aktualnie nie realizujemy z nimi tak dużych projektów jak z Uniwersytetem Warszawskim, ale współpraca na poziomie poszczególnych jednostek organizacyjnych, wydziałów czy instytutów układa się równie dobrze, także w zakresie wymiany studentów, uznawania dyplomów czy realizacji współpracy naukowej.

D.M.: Jakie widzi Pan główne problemy w realizacji współpracy z polskimi partnerami?

W.M.: Nie ma poważniejszych przeszkód, bardzo wiele zależy od posiadania dobry i zaufanych partnerów po drugiej stronie granicy. Jeśli po obu stronach są ludzie zdecydowani na współpracę, nie ma większych utrudnień. W kwestii finansowania rzecz jasna łatwiej jest pracować europejskim uczelniom, ze względu na większą dostępność potencjalnych źródeł z jakich można otrzymać środki na działalność, jednak obecnie także dla Ukrainy jest dużo różnych możliwości otrzymywania środków. Również łatwiej się otrzymać wizę studencką lub dla wykładowców, co znacznie ułatwia nam współpracę. Mamy nadzieję na w miarę szybkie wprowadzenie ruchu bezwizowego z UE, co jeszcze bardziej ułatwiłoby nam pracę.

D.M.: Dziękuję za rozmowę.

Share Button

Czytaj również

Fot. Andrij Polikowskij

Linia kolejowa z Lwowa do granicy z Polską powstanie w 2021 roku

Budowa linii kolejowej do granicy z Polską będzie kosztować 20,8 mln dolarów – wynika z …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.