piątek, 28 Luty, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Zmienia się struktura ukraińskich Sił Zbrojnych

Zmienia się struktura ukraińskich Sił Zbrojnych

Share Button

W czwartek 29 listopada, Szef Sztabu Generalnego i Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Wołodymyr Zamana, jak co roku spotkał się z przedstawicielami  Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego, akredytowanego na Ukrainie. Generał Zamana opowiedział o dotychczasowych przygotowaniach do modernizacji oraz reformach i perspektywach rozwojowych ukraińskiej armii.

„Ten rok był trudny zarówno dla rządu, jak i Sił Zbrojnych, ale udało nam się zrobić znaczący krok naprzód” – stwierdził generał Zamana.  Według niego rok 2012 był momentem  przełomowym, ponieważ pozwolił na odwrócenie niekorzystnej sytuacji Sił Zbrojnych Ukrainy. Mówił m.in. o uzyskaniu wysokich wskaźników w dziedzinie szkoleń pilotów, mobilnych sił desantowych oraz wojsk specjalnych.

Jedna z ważniejszych reform obejmie reorganizację Sztabu Generalnego. W jego skład wejdą dotychczasowe dowództwa Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Dojdzie do jednoczesnej optymalizacji i  centralizacji struktur. Generał Zamana zauważył, że taka struktura organizacyjna została przetestowana podczas ćwiczeń taktycznych „Perspektywa-2012”.

W celu minimalizacji błędów i  jak najefektywniejszej adaptacji nowego modelu Sił Zbrojnych prowadzone są analizy wyników odbytych ćwiczeń, ponad to przeglądowi są poddawane dotychczasowe doświadczenia partnerów Ukrainy w  tej sferze.

„Siły Zbrojne nie są tanią strukturą, a reformy nie są tanią sprawą. Ale nie możemy się zatrzymać na owej drodze, musimy ją przejść do końca” – przekonywał generał Zamana. Podkreślił również, że plan modernizacji ciszy się poparciem prezydenta Ukrainy – Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych. Polityka prowadzona przez władzę sprzyja prowadzeniu przygotowań obronnych – dochodzi do modernizacji istniejącego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, wprowadzenia nowoczesnego sprzętu szkoleniowego, efektywnego wykorzystania istniejących zasobów edukacyjnych, itp.

Na podstawie: mil.gov.ua, unian.ua

Foto: mil.gov.ua

Anna Chilkiewicz

Artykuł ukazał się na Portalu Spraw Zagranicznych www.psz.pl

Share Button

Czytaj również

Мітинги біля Верховної Ради Автономної Республіки Крим, 26 лютого 2014 року. Фото: khoda.gov.ua

26 lutego na Ukrainie obchodzono Dzień sprzeciwu okupacji Krymu i Sewastopola

Obchody odbyły sie po raz pierwszy od ustanowienia przez prezydenta Ukrainy Dnia sprzeciwu okupacji Autonomicznej …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.