środa, 18 Wrzesień, 2019
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina buduje terminal LNG

Ukraina buduje terminal LNG

Share Button

Ukraina buduje gazoport w porcie „Piwdennyj” w rejonie Odessy. „Budowa Terminalu LNG to krok do zabezpieczenia energetycznej niezależności Ukrainy” – powiedział premier Ukrainy, Mykoła Azarow, podczas konferencji z okazji rozpoczęcia realizacji tego projektu.

„Chciałbym przywitać was wszystkich z historycznym momentem: z tym, że dzisiaj zrobiliśmy pierwszy, realny, wielki krok, w kwestii zabezpieczenia energetycznej niezależności Ukrainy. Jego znaczenie trudno przecenić. Terminal będzie w stanie przyjmować takie ilości gazu, które pozwolą nam zostać samodzielnymi graczami na rynku energetycznym” – mówił Azarow.

Ukraiński premier podkreślił, że ten wielki projekt inwestycyjny realizowany jest w warunkach światowego kryzysu finansowego. „To po raz kolejny wskazuje na inwestycyjną atrakcyjność naszego państwa oraz świadczy o zaufaniu inwestorów do tej polityki, którą realizujemy, do naszego państwa” – dodał Azarov.

Firma „Ukrtransgaz”, zarządzająca ukraińskimi gazociągami, rozpoczęła dzisiaj budowę rurociągu, który ma na celu przyłączenie przyszłego terminalu LNG do gazowego systemu przesyłowego Ukrainy. Całkowity koszt budowy szacowany jest na 1 mld 150 mln hrywien (ok. 140 mln USD). W ramach tego projektu wybudowany zostanie rurociąg o średnicy 1000 mm, o długości 65 km (pierwszy etap – 42 km, drugi etap – 23 km). Realizacja pierwszego etapu pozwoli na przyjmowanie z gazoportu do 5 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a po ukończeniu drugiego etapu nawet ponad 10 mld m³.

Na podstawie: kmu.gov.ua
Foto: pl.wikipedia.org

Anna Obshta

Artykuł ukazał się na Portalu Spraw Zagranicznych www.psz.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. pl.wikipedia.org

Spotkanie „normandzkiej czwórki” odbędzie się we wrześniu

Według ambasadora Francji na Ukrainie Etiena de Ponsen, liderzy krajów tworzących format normandzki: Francji, Niemiec, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.