czwartek, 20 czerwiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / USA przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej
Fot. ukrinform.ua
Fot. ukrinform.ua

USA przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej

Share Button

SZ Ukrainy mają otrzymać sprzęt, jaki pomoże w działaniach ofensywnych, a także systemy obrony przeciwlotniczej.

Pomoc ma mieć wartość 500 mln dolarów. W jej ramach na Ukrainę ma trafić amunicja, w tym pociski do zestawów HIMARS i Patriot, amunicję o kalibrach 155 i 105 mm, pociski antyradiolokacyjne HARM, a także pociski Javelin, granatniki przeciwpancerne i inne. Ukraińska armia ma także otrzymać kolejne bwp Bradley i transportery opancerzone Stryker – odpowiednio 30 i 25 sztuk.

Walki trwają nadal na wschodnim i południowym odcinku frontu, w tym m.in. w okolicach Bachmutu oraz na odcinku zaporoskim. Zgodnie z danymi, jakie udostępnił brytyjski wywiad, siły ukrańskie wyzwoliły część terytorium na Donbasie, jaka pozostawała pod rosyjską kontrolą od 2014 roku.

Według rzecznika Dowództwa Operacyjnego „Południe”, Natalii Humeniuk, zniszczenie zapory w Kachowce nie zatrzymało ofensywy sił ukraińskich i wkrótce można oczekiwać „rezultatów, które wszystkich ucieszą” – stwierdziła rzecznik podczas konferencji prasowej. Wiadomo, że kilka dni temu, siły ukraińskie przeprowadziły desant i stworzyły przyczółek w pobliżu Mostu Antonowskiego w Chersoniu.

Niejasną pozostaje sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, jaka, według informacji ukraińskiego wywiadu, została zaminowana przez Rosjan.

Na podstawie: pravda.com.ua, ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Sekretarz stanu USA przybył z wizytą do Kijowa

We wtorek, 14 maja 2024 roku, podczas pobytu w Kijowie, Anthony Blinken zapowiedział dalszą pomoc …