niedziela, 29 styczeń, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy spotkali się we Lwowie: polskie Leopardy 2 trafią na Ukrainę
Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy spotkali się we Lwowie: polskie Leopardy 2 trafią na Ukrainę

Share Button

Andrzej Duda podczas wizyty we Lwowie oświadczył, że Polska przekaże Ukrainie kompanię czołgów Leopard 2.

„Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa” – powiedział Andrzej Duda podczas konferencji prasowej. Jak na razie mowa jest o przekazaniu 10-14 czołgów.

Spotkanie we Lwowie odbyło się w formule „Trójkąkta Lubelskiego”, a więc formatu współpracy pomiędzy Polską, Ukrainą i Litwą. Stronę ukraińską reprezentował prezydent Wołodymyr Zelensky, a litewską – prezydent Gitanas Nauseda. Również prezydent Litwy zadeklarował kolejne dostawy broni na Ukrainę, w tym broni przeciwlotniczej.

„W XXI wieku europejskie państwo, jakim jest Ukraina, niepodległe, suwerenne jest w sposób brutalny atakowane po to, żeby odebrać ludziom wolność. Musi ta agresja zostać zatrzymana” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydenci Polski i Ukrainy odwiedzili także Cmentarz Orląt we Lwowie, gdzie oddali hołd pochowanym tam Orlętom Lwowskim oraz żołnierzom ukraińskim.

Na podstawie: prezydent.pl, president.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Szefowa MSZ Niemiec: nie jesteśmy przeciwko przekazaniu czołgów Ukrainie

Annalena Baerbock odniosła się do planów przekazania Leopardów 2 przez Polskę „Nie będzie stać na …