wtorek, 16 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Rosyjski atak na Ukrainę – dzień trzynasty, stan na godzinę 20.00
Fot. twitter.com/girkingirkin
Fot. twitter.com/girkingirkin

Rosyjski atak na Ukrainę – dzień trzynasty, stan na godzinę 20.00

Share Button

Siły rosyjskie, które dokonały inwazji na Ukrainę kontynuują ostrzał celów cywilnych w Mariupolu, Sumach, Czernihowie i innych miastach na wschodzie Ukrainy.

Na południowym odcinku siły rosyjskie zbliżają się do Mikołajowa – miasto od kilku dni szykuje się do obrony. Znajdujące się w pobliżu lotnisko Kulbakino zostało odbite przez siły ukraińskie w poniedziałek, 7 marca. Rosja przeprowadziła także bombardowania w pobliżu Odessy, w wyniku tych działań został zatopiony kuter patrolowy „Słowiańsk”. Udało się przeprowadzić ewakuację części cywilów z Mariupola, na przedmieściach którego trwają walki – w pierwszym etapie działań ewakuacyjnych w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęły osoby cywilne.

Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły kilka lokalnych kontrataków w pobliżu Charkowa i Czuhujewa – w pobliżu tego ostatniego miasta, w zasadzce Siły Specjalnych Operacji Ukrainy zginął szef sztabu  41 Armii Ogólnowojskowej, generał major Witalij Gierasimow.

W pobliżu Kijowa nadal trwają walki – Hostomel i Bucza zostały zajęte przez rosyjskie wojska, które próbują także opanowań Irpień. Wieczorem był ostrzeliwany Boryspol – dwa pociski zostały zestrzelone przez obronę przeciwlotniczą, jeden trafił w teren jednostki wojskowej.

Rosyjscy żołnierze nadal masowo porzucają sprzęt wojskowy, w tym czołgi. Część z nich jest już wprowadzona do służby w ramach SZ Ukrainy (na zdj. czołg T-80BVM użytkowany przez siły ukraińskie).  Rosyjskie straty wyniosły dotąd ponad 12 tys. żołnierzy, 303 czołgi, 1036 pojazdów opancerzonych, ok. 170 systemów artyleryjskich oraz 50 samolotów i 80 śmigłowców.

Zgodnie z komunikatem polskiego MSZ, Polska zdecydowała o przekazaniu Ukrainie samolotów myśliwskich MiG-29. Mają one trafić na wyposażenie SZ Ukrainy w ciągu następnych kilku dni za pośrednictwem Stanów Zjednoczonych.

Na podstawie: mil.in.ua, defence-ua.com

Dariusz Materniak

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …