sobota, 23 wrzesień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Andrzej Duda wziął udział w inauguracji Platformy Krymskiej
Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

Andrzej Duda wziął udział w inauguracji Platformy Krymskiej

Share Button

Przebywający w Kijowie prezydent RP wziął udział w inauguracji „Platformy Krymskiej” – formatu rozmów, który ma zaowocować zakończeniem okupacji Półwyspu Krymskiego przez Rosję.

„Dzisiejsze spotkanie jest dla nas okazją, by jasno powiedzieć, że kwestia Krymu nie jest nam, Polakom obojętna, a także nikt z nas, tu zgromadzonych, nie będzie obojętny wobec ewidentnego łamania prawa międzynarodowego oraz niszczenia integralności terytorialnej Ukrainy” – powiedział podczas obrad prezydent RP. Andrzej Duda przypomniał, że Polska i inne kraje nie zamierzają uznawać aneksji Krymu i Sewastopola przez Rosję.

W związku z obradami szczytu „Platformy Krymskiej”, polski prezydent przeprowadził także rozmowy z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii.

Andrzej Duda przeprowadził także rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskym, która dotyczyła relacji dwustronnych pomiędzy oboma państwami.

24 sierpnia Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 30 rocznicy ogłoszenia niezależności Ukrainy.

„Platforma Krymska” to zainicjowany przez Ukrainę format wielostronnych rozmów poświęconych sytuacji na Krymie. Jego celem jest koordynowanie działań w celu zwielokrotnienia nacisków na Rosję okupującą Półwysep od 2014 roku. Do udziału w pracach „Platformy” zostało zaproszonych kilkadziesiąt państw i organizacji międzynarodowych. „Jestem bardzo szczęśliwy, że udało się nam uruchomić ten format współpracy. Ukraina razem z wami, naszymi przyjaciółmi, międzynarodowymi partnerami, uczestnikami Platformy Krymskiej rozpoczyna pisanie nowego rozdziału w historii Ukrainy” – powiedział podczas inauguracji obrad Wołodymyr Zelensky.

Na podstawie: ukrinform.ua, prezydent.pl,

Share Button

Czytaj również

Pocisk zestawu Neptun / Fot. Defence Express

Ukraińska armia atakuje kolejne cele na Krymie

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o atakach na dwa kolejne okręty na Morzu Czarnym oraz na …