wtorek, 24 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / 12 ukraińskich wojskowych oczekuje na ewakuację w bazie pod Kabulem
Samolot transportowy C-130 Polskich Sił Powietrznych
Samolot transportowy C-130 Polskich Sił Powietrznych

12 ukraińskich wojskowych oczekuje na ewakuację w bazie pod Kabulem

Share Button

Według MSZ Ukrainy z grupą jest utrzymywany stały kontakt i trwają działania mające na celu ich ewakuację.

Według relacji siostry jednego z oczekujących na ewakuację, nie zostali oni poinformowani o planowanym wylocie z Kabulu ukraińskiego samolotu, który w nocy z niedzieli na poniedziałek wywiózł ze stolicy Ukrainy 80 osób, w tym 8 obywateli Ukrainy. Wczoraj, tj. w poniedziałek, 16 sierpnia 2021 do bazy zajmowanej przez ukraińskich wojskowych, pracujących dla jednej z prywatnych firm kontraktorskich, weszli talibowie, którzy odebrali im broń i ostrzegli przed próbami oporu.

Informacje te potwierdził rzecznik MSZ Ukrainy, Oleg Nikołajenko w rozmowie z „Ukraińską Prawdą” i „Kanałem 24”. Dodał, że MSZ Ukrainy cały czas działa w celu organizacji ewakuacji ukraińskich obywateli z Afganistanu. Łącznie na ewakuację czeka 120 osób. Według MSZ Ukrainy na lotnisku w Kabulu jest już ukraiński samolot, jednak nie może on jak na razie wystartować wobec problemów z funkcjonowaniem lotniska, związanymi z dużą liczbą osób oczekujących na ewakuację.

Do Afganistanu wyleciały także trzy polskie samoloty wojskowe: dwa C-130 i C-295, które mają ewakuować ok. 100 osób: obywateli Afganistanu, którzy współpracowali z polską armią w czasie misji ISAF w tym kraju.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. prezydent.pl

Andrzej Duda: najlepsze zakończenie wojny to zwycięstwo Ukrainy

Prezydent RP odniósł się do toczącego się konfliktu w wywiadzie dla dziennika Polska the Times …