wtorek, 24 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Zelensky: wydanie „wagnerowców” Rosji jest niesprawiedliwe
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Zelensky: wydanie „wagnerowców” Rosji jest niesprawiedliwe

Share Button

Prezydent Ukrainy negatywnie ocenił przekazanie stronie rosyjskiej zatrzymanych 29 lipca na Białorusi członków prywatnej firmy wojskowej „Wagner”.

„Uważamy takie decyzje, mówiąc delikatnie, niesprawiedliwymi, takimi, które nie odpowiadają duchowi relacji pomiędzy Ukrainą i Białorusią, bazujących na wzajemnym szacunku i pomocy” – powiedział Wołodymyr Zelensky dodając, że skutki będą tragiczne, jako że z pewnością „wagnerowcy” powrócą do swoich zwyczajnych zajęć, tj. prowadzenia wojen. „Oby na Białorusi nie pojawił się kolejny Donbas” – powiedział Zelensky.

Ponadto, ukraiński prezydent odniósł się do oskarżeń strony białoruskiej o ingerencję w sytuację wewnętrzną tego kraju, zaprzeczając, jakoby taka sytuacja miała miejsce. „Ludzi, którzy mają bezpośredni związek z takim wtrącaniem się w wewnętrzne sprawy tak Białorusi jak i przede wszystkim Ukrainy – demonstracyjnie oddano trzeciej stronie” – powiedział Wołodymyr Zelensky.

Wcześniej Ukraina domagała się ekstradycji 28 z 33 aresztowanych, jako że brali oni udział w walkach na Donbasie. Zatrzymani członkowie prywatnej firmy wojskowej „Wagner” zostali przekazani Rosji 14 sierpnia. Z kolei wcześniej prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka stwierdził, że niepokoje na Białorusi są wynikiem ingerencji z zewnątrz, w tym z Polski i Ukrainy.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. prezydent.pl

Andrzej Duda: najlepsze zakończenie wojny to zwycięstwo Ukrainy

Prezydent RP odniósł się do toczącego się konfliktu w wywiadzie dla dziennika Polska the Times …