poniedziałek, 30 Listopad, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Szef MSZ Niemiec: spotkanie formatu normandzkiego zależne od pandemii
Fot. twitter.com/dmytrokuleba
Fot. twitter.com/dmytrokuleba

Szef MSZ Niemiec: spotkanie formatu normandzkiego zależne od pandemii

Share Button

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas spotkał się w Berlinie z szefem MSZ Ukrainy, Dmytro Kulebą.

„Jeśli chodzi o spotkanie liderów formatu normandzkiego, jego termin będzie zależał od tego, jak będzie rozwijała się sytuacja z pandemią. Konflikt na wschodzie Ukrainy należy zakończyć jak najszybciej” – powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec. Dodał, że dla prezydencji niemieckiej, która zacznie się 1 lipca 2020 roku jedną z najważniejszych kwestii będą relacje z krajami Partnerstwa Wschodniego.

Z kolei Dmytro Kuleba poinformował, że w najbliższym czasie odbędą się rozmowy w formacie normandzkim na szczeblu ministrów spraw zagranicznych, podczas których będą omawiane możliwości zaprowadzenia pokoju na Donbasie. Jak na razie nie wiadomo czy będzie to rozmowa w formacie wideokonferencji czy osobiste spotkanie szefów MSZ czterech krajów tworzących format: Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji.

Ukraiński minister dodał, że Kijów będzie dążył również do stworzenia mechanizmu deokupacji Krymu, stwierdzając przy tym, że szczególnej uwagi wymaga kwestia przestrzegania praw człowieka, zwłaszcza wobec sytuacji mniejszości tatarskiej: Tatarzy Krymscy stanowią większość zatrzymanych i przetrzymywanych przez władze Federacji Rosyjskiej.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. defence-ua.com

Ukraiński An-124 Rusłan dostarczył helikoptery dla SZ Filipin

Transport odbył się z lotniska Rzeszów-Jasionka, skąd 7 listopada wystartował ukraiński samolot transportowy An-124. 9 …