sobota, 3 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Ambasadorzy Polski i Izraela oburzeni uroczystościami poświęconymi S. Banderze
Фото: POLUKR.NET / Андрій Поліковський
Фото: POLUKR.NET / Андрій Поліковський

Ambasadorzy Polski i Izraela oburzeni uroczystościami poświęconymi S. Banderze

Share Button

Bartosz Cichocki i Joel Lion wyrazili „wielkie zaniepokojenie i smutek” w związku z decyzją lwowskiej rady obwodowej ws. upamiętnienia w 2020 roku Andrija Melnyka, pisarza Iwana Lypy i jego syna, Jurija Lypy, jak również wobec decyzji rady m. Kijowa o ekspozycji 1 stycznia 2020 roku baneru z wizerunkiem Stepana Bandery. Oświadczenie w tej sprawie pojawiło się na stronie internetowej ambasady Polski na Ukrainie.

„Z wielkim zaniepokojeniem i smutkiem odnotowaliśmy, że przedstawiciele władz różnych szczebli,  w tym lwowska rada obwodowa i rada m. Kijowa nadal upamiętniają postacie i wydarzenia, które należałoby potępić” – napisano w liście.

Ambasadorowie wskazali, że ich zaniepokojenie wynika z decyzji z 24 grudnia 2019 roku, podjętej przez radę obwodu lwowskiego w sprawie przeznaczenia środków finansowych na upamiętnienie „nazistowskiego kolaboranta Andrija Melnyka, a także ksenofobicznego, antysemickiego i antypolskiego pisarza Iwana Lypy i jego syna Jurija Lypu, który był twórcą teorii ukraińskiej rasy”. „Pamiętając o naszych niewinnych braciach i siostrach zamordowanych w latach 1939-45 na terenach okupowanej Polski, które dziś są częścią Ukrainy, uważamy, że upamiętnianie osób, które aktywnie propagowały czystki etniczne prowadzi do przeciwnego rezultatu w walce z antysemityzmem i procesie pojednania pomiędzy naszymi narodami” – napisano w liście.

Ambasadorzy zapewnili również o wsparciu dla inicjatyw mających na celu rozwój współpracy z instytucjami takimi jak Instytut Pamięci Narodowej i Jad Waszem.

Do zarzutów ambasadorów odniósł się m.in. Mykoła Kniażnycki, przewodniczący Międzyparlamentarnej Grupy ds. Kontaktów z Polską. „Jakie czystki etniczne mógł propagować minister rządu URL, Iwan Lypa, który urodził się w Kerczu, a zmarł w 1923 w Winnikach koło Lwowa. Nic podobnego nie miało miejsca. Tak samo stanowiska Bandery i Melnyka były zupełnie różne. Jeśli ktoś rozpala międzynarodową wrogość i antysemityzm, to Władimir Putin, który właśnie oskarżył o antysemityzm cały polski naród” – napisał na Facebooku Mykoła Kniażnycki.

Na podstawie: msz.gov.pl/uk/p/kijow_ua, lvivoblrada.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …