poniedziałek, 5 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / W m. Zołote rozpoczęło się wycofanie wojsk
Джерело: umoloda.kyiv.ua
Джерело: umoloda.kyiv.ua

W m. Zołote rozpoczęło się wycofanie wojsk

Share Button

29 października o 12.00 rozpoczął się proces wycofania sił obu stron wzdłuż linii rozgraniczenia w pobliżu miejscowości Zołote-4 w obwodzie ługańskim – poinformował Sztab Operacji Sił Połączonych (OOS) na Donbasie.

Fakt rozpoczęcia wycofania potwierdzili także obserwatorzy OBWE.

„Strona ukraińska użyła wszelkich możliwości i zasobów aby nie osłabiać zdolności obronnych ukraińskich jednostek na wskazanym odcinku, a władze nie pozostawią tego miejsca poza uwagą, jako że działania te są realizowane w jednym celu: zwiększenia bezpieczeństwa na poszczególnych odcinkach linii rozgraniczenia, ochrony życia i zdrowia mieszkańców i żołnierzy” – napisano w oświadczeniu Sztabu OOS.

O rozpoczęciu procesu wycofania sił poinformował kilka godzin wcześniej minister spraw zagranicznych Ukrainy, Wadym Prystajko, choć wówczas Sztab OOS nie potwierdził tej informacji. Równocześnie, w tym samym czasie pojawiły się doniesienia o naruszeniach reżimy ciszy w 5-kilometrowej strefie wokół miejscowości Zołote-4. Raport o tej treści przedstawili ukraińscy obserwatorzy w ramach Specjalnej Centrum Koordynacji i Kontroli. Następnie jednak, Sztab OOS poinformował, że do naruszeń nie doszło w bezpośrednim sąsiedztwie odcinka, na którym ma miejsce wycofanie wojsk.

O wycofaniu sił w pobliżu m. Zołote-4 mowa jest od 2016 roku. Każda ze stron ma wycofać swoje jednostki o kilometr, tak, by dystans między nimi wynosił 2 km, wobec czego nie będzie możliwe prowadzenie ostrzałów z broni strzeleckiej. Wycofanie powinno odbywać się równolegle po obu stronach i trwać łącznie nie więcej niż 3 doby.

Wycofanie sił odbyło się już na odcinku w pobliżu Stanicy Ługańskiej 30 czerwca br.

Na podstawie: facebook.com/pressjfo.news, facebook.com/darka.olifer, bbc.com/ukrainian

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraińska armia wyzwoliła 12 miejscowości w obwodzie ługańskim

Równolegle, trwają nadal ciężkie walki w pobliżu Bachmutu i Awdijewki. „Po porażkach wroga na strategicznych …