piątek, 3 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / W Kijowie odbyła się konferencja poświęcona stuleciu polsko-ukraińskich relacji dyplomatycznych
Fot. defence-ua.com
Fot. defence-ua.com

W Kijowie odbyła się konferencja poświęcona stuleciu polsko-ukraińskich relacji dyplomatycznych

Share Button

W piątek, 27 września 2019 roku w Kijowie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa z okazji stulecia ustanowienia polsko-ukraińskich stosunków dyplomatycznych.

Organizatorem wydarzenia był Instytut Polski w Kijowie, Towarzystwo Naukowe Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych oraz Generalna Dyrekcja ds. obsługi przedstawicielstw zagranicznych. W spotkaniu wzięli udział m.in. zastępca szefa MSZ Ukrainy Wasyl Bodnar, zastępca ministra oświaty i nauki Ukrainy Jegor Stadij, ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki oraz historycy z Polski i Ukrainy.

W czasie konferencji skoncentrowano się przede wszystkim na aspektach wojskowych i dyplomatycznych omawianego zagadnienia.

„W historii Europy miały miejsce konflikty, w których występowaliśmy po tej samej stronie lub jako przeciwnicy” – powiedział ambasador RP na Ukrainie, Bartosz Cichocki, nazywając przy tym sojusz Piłsudskiego i Petlury mechanizmem wspierającym budowę ukraińskiej państwowości. Ustanowienie wspomnianego sojuszu było, zdaniem polskiego historyka Mirosława Szumiło, działaniem przynoszącym obustronne korzyści: Ukraina potrzebowała budowy państwowości, z drugiej strony polska dążyła do stworzenia nowego porządku w Europie Środkowej, który miałby być przeciwwagą dla Rosji.

Wydarzenie, zgodnie ze słowami wiceministra spraw zagranicznych Wasyla Bodnara, ma być inauguracją nowej inicjatywy, która wzmocni polsko-ukraińską przyjaźń.

Na podstawie: defence-ua.com

Share Button

Czytaj również

Na zdj. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko (2014-19) i sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg // Fot. hromadske.ua

Stoltenberg: NATO nie uważa działań Rosji za blef

Sekretarz generalny NATO stwierdził, że Sojusz uważnie przygląda się działaniom Rosji wokół granic Ukrainy. „Po …