środa, 24 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Delegacja Rady Najwyższej Ukrainy odwiedziła Polskę
Джерело: twitter.com/UKRinPL
Джерело: twitter.com/UKRinPL

Delegacja Rady Najwyższej Ukrainy odwiedziła Polskę

Share Button

Deputowani z Grupy ds. Kontaktów Międzyparlamentarnych z Polską na czele z współprzewodniczącymi, Oksaną Jurynets i Mykołą Kniażnickim złożyli dwudniową wizytę w Polsce, podczas której odbyły się liczne spotkania i rozmowy z przedstawicielami strony polskiej.

„Pracujemy z naszymi polskimi kolegami w Warszawie. Mamy napięty grafik, spotkania w MSZ, Ministerstwie Edukacji, Ministerstwie Obrony, Kancelarii Premiera, a także kilka spotkań w Sejmie. Osobny punkt programu to spotkanie z naszymi polskimi partnerami z Grupy Przyjaźni ws. omówienie planów naszej współpracy” – napisała jeszcze przed wizytą Oksana Jurynets.

Podczas pierwszego dnia wizyty w Polsce delegaci spotkali się z zastępcą szefa polskiego MSZ, Marcinem Przydaczem i wiceministrem obrony, Tomaszem Szatkowskim. Podczas spotkań omówiono kwestie aktualnych wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa, jakie stwarza rosyjska agresja przeciwko Ukrainie. Ukraińscy deputowani podziękowali za okazane wsparcie, a przedstawiciele strony polskiej zapewnili o dalszej gotowości rozwoju współpracy we wskazanych obszarach.

Z kolei podczas spotkania z wiceminister oświaty, Marzeną Machałek, omówiono kwestie związane z edukacją przedstawicieli mniejszości ukraińskiej w Polsce. Według Oksany Jurynets, szczególną uwagę poświęcono kwestii ukraińskojęzycznych podręczników, zwiększenia liczby godzin historii Ukrainy, a także wzajemnego uznawania kategorii zawodowych nauczycieli i zasadności powołania centrum nauczenia języka ukraińskiego i kultury, analogicznego do funkcjonującego polskiego centrum w Drohobyczu.

Drugi dzień wizyty był poświęcony parlamentarnemu wymiarowi współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą. Odbyło się m.in. wspólne posiedzenie Grupy Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej w Sejmie. „Odbyliśmy spotkania z polskimi kolegami, przedstawicielami Komisji ds. Obrony oraz Komisji Spraw Zagranicznych, jak również z wicemarszałkiem Sejmu, Ryszardem Terleckim” – napisała Oksana Jurynets. Podczas spotkań omówiono współpracę w sferze obronności, a także energetyki, infrastruktury, wymiany młodzieży – poinformowała z kolei ambasada Ukrainy w RP.

Na podstawie: twitter.com/UKRinPL, facebook.com/oksana.yurynets, twitter.com/ADeshchytsia, twitter.com/Mykolakn, facebook.com/m.khmil, facebook.com/AndrewLopushansky

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua,

Ukraińska armia ostrzelała lotnisko na Krymie

Na zajęte przez Rosjan lotnisko Dżankoj spadły prawdopodobnie pocisko ATACMS. Lokalne media społecznościowe poinformowały o …