niedziela, 25 wrzesień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / USA przekazały Ukrainie dwa kutry patrolowe
Джерело: president.gov.ua
Джерело: president.gov.ua

USA przekazały Ukrainie dwa kutry patrolowe

Share Button

27 września w Baltimore w USA, z udziałem prezydenta Ukrainy odbyła się ceremonia przekazania Ukrainie dwóch kutrów patrolowych typu „Island”.

„To wydarzenie jest jeszcze jednym krokiem do wzmocnienia sojuszu pomiędzy narodami ukraińskim i amerykańskim, jak również ważnym elementem działań na rzecz budowy centrum dowodzenia Sił Morskich Ukrainy w Oczakowie, realizowanym wspólnie z USA” – powiedział Petro Poroszenko dodając, iż jest to szczególnie ważne w czasie, gdy Rosja zagraża swobodzie żeglugi na Morzu Azowskim.

Jak informuje Ukraiński Portal Militarny, dwie przekazane Ukrainie jednostki to wycofane w zeszłym roku ze służby w Straży Przybrzeżnej USA USCGC Cushing i USCGC Drummond. Okręty przeszły remonty w 2014 i 2012 roku. Aktualnie mają być realizowane działania polegające na dodatkowym remoncie kutrów oraz na szkoleniu ukraińskich załóg jednostek. Następnie oba kutry mają trafić do portu w Odessie, co będzie miało miejsce w listopadzie lub grudniu 2019 roku.

Oba okręty strona ukraińska otrzymuje bezpłatnie, będzie jednak pokrywać koszty remontu, szkolenia personelu i wyposażenia. Łącznie będzie to suma ok. 10 mln dolarów.

Kutry klasy Island weszły do służby w Straży Przybrzeżnej USA na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. W ostatnim czasie zastąpiły je nowsze jednostki typu Sentinel. Kilka kutrów tego typu zostało wcześniej przekazanych przez USA m.in. Pakistanowi i Gruzji.

Na podstawie: facebook.com/petroporoshenko, mil.in.ua, radiosvoboda.org

Share Button

Czytaj również

Władimir Putin i Siergiej Szojgu / fot. kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58648238

Rosja: częściowa mobilizacja to przyznanie się do porażki przez Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił dziś częściową mobilizację w Rosji z powodu trwającej wojny w …