poniedziałek, 8 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / W październiku odbędą się rozmowy ws. wznowienia ekshumacji realizowanych przez polskich archeologów na Ukrainie
Андрій Дещиця. Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський
Андрій Дещиця. Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський

W październiku odbędą się rozmowy ws. wznowienia ekshumacji realizowanych przez polskich archeologów na Ukrainie

Share Button

W pierwszej dekadzie października mają odbyć się rozmowy pomiędzy ukraińskim wicepremierem i przedstawicielami polskiego IPN w sprawie odblokowania możliwości prac ekshumacyjnych, realizowanych przez polskich badaczy na Ukrainie – poinformował ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczyca w wywiadzie dla RMF FM.

Według Deszczycy, minimalnym warunkiem dla zgody strony ukraińskiej na dalsze prace jest zgoda strony polskiej na odbudowę ukraińskich pomników zniszczonych w ostatnim czasie na terytorium Polski, co do których nie ma wątpliwości, że zostały one wzniesione na zasadach zgodnych z prawem. Chodzi m.in. o pomnik w Pikulicach k. Przemyśla, a także cerkiew k. Werchaty (woj. podkarpackie).

Ponadto, zdaniem ambasadora, zniszczenie pomników było działaniem o charakterze prowokacji, zrealizowanym na zlecenie Rosji i tak należy je traktować. Przyznał też, że reakcja Kijowa była co prawda dość emocjonalną, jednak jest równocześnie metodą nacisku na polskie władze, by podjęły aktywne działania na rzecz ustalenia winnych i odbudowania pomników oraz zapobiegania podobnym wypadkom w przyszłości.

W latach 2014-16 na terytorium Polski zniszczono lub uszkodzono 14 ukraińskich pomników.

Na podstawie: rmf24.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. obserwatormiedzynarodowy.pl

Rosja planuje przeprowadzić „referendum” na okupowanych terytoriach Ukrainy do 15 września

Od wybuchu wojny na pełną skalę, która przyniosła rosyjską okupację w kilku obwodach Ukrainy, Siłom …