środa, 30 listopad, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Siły Morskie Ukrainy otrzymają amerykańskie kutry typu „Island”
Fot en.wikipedia.org
Fot en.wikipedia.org

Siły Morskie Ukrainy otrzymają amerykańskie kutry typu „Island”

Share Button

Co najmniej od kilku miesięcy trwają prace nad przekazaniem przez USA dla Sił Morskich Ukrainy kutrów patrolowych typu „Island”. Ich zakończenie ma otworzyć możliwości dalszego pozyskiwania sprzętu wojskowego z USA.

„Pracujemy nad zakończeniem tego procesu (…) aby otrzymać kutry klasy „Island”, które wzmocnią nasze zdolności na Morzu Czarnym. Sytuacja jest trudna, Rosja zwiększa swój nacisk i powinniśmy jak najszybciej budować własne jednostki i otrzymywać dodatkowe możliwości” – powiedział ambasador Ukrainy w Waszyngtonie, Walerij Czalij.

Na Ukrainę mają trafić dwie jednostki tego typu, jednak nie wcześniej niż w drugiej połowie 2019 roku. Według Radia Swoboda, przybycia okrętów na Ukrainę nie należy oczekiwać wcześniej, niż w listopadzie-grudniu 2019 roku. Z kolei pod koniec bieżącego roku w USA mają rozpocząć się szkolenia ukraińskiego personelu, który ma obsługiwać pozyskiwane jednostki.

Kutry klasy Island, które otrzyma Ukraina były eksploatowane przez Straż Przybrzeżną USA. Mają długość 34 metrów i wyporność 168 ton. Ich uzbrojenie to moduł z dwoma działami kalibru 25 mm oraz ciężkie karabiny maszynowe Browning kalibru 12,7 mm M2. Mogą osiągać prędkość do 30 węzłów, a ich załogę stanowi 16 marynarzy.

Na podstawie: ukrmilitary.com

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …