czwartek, 19 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Poroszenko: planuję wyłączenie Ukrainy z członkostwa w organach WNP
Петро Порошенко. Фото: president.gov.ua
Петро Порошенко. Фото: president.gov.ua

Poroszenko: planuję wyłączenie Ukrainy z członkostwa w organach WNP

Share Button

Prezydent Ukrainy uważa, że Ukraina powinna zakończyć utrzymywanie relacji ze strukturami Wspólnoty Niepodległych Państw. Mowa o tym była podczas XI Forum Bezpieczeństwa w Kijowie.

Prezydent poinformował, że w najbliższym czasie przedstawi Radzie Najwyższej projekt ustawy ws. zakończenia funkcjonowania wybranych elementów umowy o współpracy i przyjaźni z Rosją w części, która pozostaje niezgodną z interesami narodowymi Ukrainy.

„Chodzi między innymi o artykuły na temat strategicznego partnerstwa pomiędzy Rosją a Ukrainą oraz o pogłębianiu współpracy dwustronnej w ramach relacji wojskowo-technicznych, jak również o zapisy dotyczące współpracy na rzecz bezpieczeństwa narodowego Ukrainy” – powiedział Petro Poroszenko dodając, że nie ma mowy o całkowitym zerwaniu porozumienia, jako że znajdują się w nim zapisy o poszanowaniu przez Rosję suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

„Zgodnie z normami prawa międzynarodowego te postanowienia pozostają w mocy, niezależnie od przyszłego uchwalenia zmian wobec innych punktów. Wobec tego, że Ukraina nie była i nie jest członkiem WNP oraz że organizacja ta odmówiła potępienia rosyjskiej agresji chciałbym także przygotować projekt zakładający wyjście Ukrainy ze składu organów tej organizacji (…) mamy wielką motywację by zmusić Rosję doz zawarcia pokoju. Zdecydowane stanowisko nasze i naszych partnerów już przyniosły efekty. Jeśli dalej będziemy trzymać się tej linii, odzyskamy Krym i Donbas” – powiedział Poroszenko.

XI Forum Bezpieczeństwa w Kijowie odbyło się w dniach 12-13 kwietnia. Wzięło w nim udział ponad 400 uczestników z Ukrainy i 20 innych państw. Obrady konferencji są poświęcone kwestiom bezpieczeństwa w relacjach międzynarodowych, współpracy na rzecz bezpieczeństwa europejskiego i regionalnego.

Ihor Tymots

Share Button

Czytaj również

Fot. defence-ua.com

Szef MSZ Ukrainy: potrzebujemy rakiet i samolotów

Dmytro Kuleba stwierdził, że sytuacja z dostawami broni poprawiła się, ale Ukraina nadal potrzebuje niektórych …