wtorek, 24 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Kurt Volker przebywa z wizytą w Kijowie
Курт Волкер і Петро Порошенко. Фото: president.gov.ua
Курт Волкер і Петро Порошенко. Фото: president.gov.ua

Kurt Volker przebywa z wizytą w Kijowie

Share Button

Do stolicy Ukrainy przybył specjalny przedstawiciel prezydenta USA ds. Ukrainy, Kurt Volker. Spotkał się m.in. z prezydentem Ukrainy, szefem Sztabu Generalnego SZU i sekretarzem Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.

Petro Poroszenko i Kurt Volker omówili kwestię aktywizacji działań międzynarodowych na rzecz przywrócenia suwerenności Ukrainy nad Donbasem i Krymem, jak również wyrazili zaniepokojenie brakiem działań Rosji na rzecz realizacji porozumień z Mińska. Priorytetm powinno być pokojowe rozwiązanie sytaucji na Donbasie, w tym zwłaszcza przestrzeganie reżimu zawieszenia broni i wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy.

„Przypominamy, że Moskwa powinna zademonstrować wolę polityczną dla pokojowego uregulowania sytuacji i zgodzić się na rozmieszczenie misji ONZ na całym terytorium okupowanego Donbasu, włącznie z niekontrolowanym przez Kijów odcinkiem granicy rosyjsko-ukraińskiej” – napisano w oświadczeniu służby prasowej prezydenta Ukrainy.

Podczas spotkania z szefem sztabu SZU, Wiktorem Mużenko, omówiono kwestie bezpośrednio związane z bezpieczeństwem na Donbasie i w regionie, jak również z perspektywami rozwoju współpracy w sferze obronnej pomiędzy USA a Ukrainą. Z kolei podczas rozmów z szefem RNBO, Ołeksandrem Turczynowem, omówione zostały kwestie związane z ustawą o reintegracji Donbasu.

Wizyta Kurta Volkera na Donbasie została odwołana wobec trudnych warunków pogodowych panujących w tamtym regionie. Z kolei na 26 stycznia planowane jest spotkanie przedstawiciela USA z doradcą prezydenta Rosji, Władysławem Surkowem.

Na podstawie: president.gov.ua, mil.gov.ua, twitter.com/SpecRepUkraine, unn.com.ua, 5.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. prezydent.pl

Andrzej Duda: najlepsze zakończenie wojny to zwycięstwo Ukrainy

Prezydent RP odniósł się do toczącego się konfliktu w wywiadzie dla dziennika Polska the Times …