sobota, 9 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Polacy i Ukraińcy rozmawiają w Kijowie o interesach
Foto: Słowo Polskie
Foto: Słowo Polskie

Polacy i Ukraińcy rozmawiają w Kijowie o interesach

Share Button

24.11.2016 odbyło się Forum Polskiego Biznesu w Kijowie organizowane przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy. W otwarciu wydarzenia wziął udział Ambasador RP Jan Piekło.

Przemawiając do zgromadzonych przedstawicieli polskich i ukraińskich organizacji inwestycyjnych, samorządów i biznesu Ambasador powiedział:

Ukraina zakotwiczyła się już na stałe w Europie. Więzy handlowe i polityczne jakie miała z Rosją uległy jeśli nie likwidacji to rozluźnieniu. Mówię o Rosji polityków którzy prowadzą z Zachodem w tej chwili grę na wzajemne wyniszczenie. Chciałbym przypomnieć, że wspólnota europejska powstała na bazie gospodarki. Dzięki temu udało się stworzyć cały nieźle funkcjonujący mechanizm. Ekonomia jest bardzo ważna bo jest ona podstawą naszego myślenia o świecie i cywilizacji. W tej chwili są podstawy do optymizmu, gospodarka ukraińska zaczęła nabierać pewnego rozpędu. Poza tym w samej Polsce mamy ok 1.5 mln Ukraińców, którzy pracują, studiują uczą się nie zrywając jednocześnie więzi ze swoim krajem. To wszystko tworzy pewną wspólnotę ekonomiczną, która jest procesem nieodwracalnym. Ukraina jest też potencjalnie wielkim rynkiem dla UE i świadomość tego jest teraz coraz większa. Trzeba jedynie myśleć o tym jak tej Ukrainie pomóc w integracji i co Polska w tym celu może zrobić.

W ramach Forum odbywają się 4 panele poświęcone między innymi atrakcyjności inwestycyjnej Polski, możliwości finansowania innowacyjnych start-upów oraz prezentacji działalności agencji rozwoju regionalnego i potencjałowi współpracy z Ukrainą w projektach finansowanych przez Europejski Fundusz Spójności w ramach perspektywy finansowej 2014-2020.

Poza Forum Polskiego Biznesu najistotniejszą formą wypracowania kontaktów dwustronnych dla przedsiębiorców są wydarzenia B2B organizowane przy wsparciu WPHI w Kijowie.

Wydarzeniu patronowały między innymi: EUCON, Stowarzyszenie Ukraińskich Przedsiębiorców w Polsce, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Międzynarodowe Stowarzyszenie Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie.

Relacja: Agnieszka Piasecka

Foto: Słowo Polskie

Share Button

Czytaj również

Fot. sejm.gov.pl

Nowy marszałek Sejmu przeprowadził rozmowę z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy

Rozmowa szymona Hołowni i Rusłana Stefanczuka odbyła się za pośrednictwem Interetu. „To co stało się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.