wtorek, 16 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Mariupol chce nowego statusu w ramach Ukrainy
mariupol

Mariupol chce nowego statusu w ramach Ukrainy

Share Button

mariupolW Mariupolu, położonym w obwodzie donieckim, trwają dyskusje na temat nowefgo statusu miasta w ramach Ukrainy. Omawiane są różne warianty, od stworzenia nowego obwodu Przyazowskiego, poprzez wejścia miasta w skład obwodu zaporoskiego lub dniepropietrowskiego aż do przeniesienia stolicy obwodu donieckiego do Mariupola z okupowanego obecnie Doniecka.

Szczególnie popularną jest inicjatywa powstania nowego obwodu – w tej sprawie, przy poparciu lokalnych deputowanych zbierane są podpisy, które po 20 kwietnia, wraz z odpowiednią petycją zostaną wysłane do Kijowa.
„To politycznie to trudny krok, wobec faktu okupacji części obwodu donieckiego, to nie wszyscy miejscowi mieszkańcy, wobec nadania szczególnego statusu terytoriom zajętym przez bojowników, widzą potrzebę zmiany statusu Mariupola” – twierdzą lokalni działacze organizacji społecznych. Dlatego pojawiają się również propozycje włączenia miasta do składu któregoś z sąsiednich obwodów lub przeniesienia stolicy obwodu donieckiego właśnie do Mariupola. Pozytywnie oceniane jest zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie, które dałoby miastu nie tylko impuls do rozwoju, ale byłoby także jasnym sygnałem do Rosji, że Mariupol jest i będzie ukraińskim.

Natalia Seliukova

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.