niedziela, 3 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Rosja wyśle na Krym kolejne kompleksy rakietowe „Bastion”
Fot. bastion-opk.ru/redut

Rosja wyśle na Krym kolejne kompleksy rakietowe „Bastion”

Share Button

Ministerstwo Obrony FR planuje rozmieścić na Krymie kolejne wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych „Bastion”. Takie same zestawy trafiły m.in. do Syrii oraz w najbliższym czasie mają zostać rozmieszczone w Obwodzie Kaliningradzkim.

O planach dostarczenia wyrzutni na okupowany Krym jeszcze 30 listopada poinformowała agencja RIA Novosti. Przybywająca na Krym jednostka ma zastąpić zestawy rakietowe wysłane w październiku br. do Syrii. Mowa jest o jednym dywizjonie, w skład którego wchodzi ok. 10 pojazdów, w tym 4 z wyrzutniami pocisków „Jachon/Oniks” o zasięgu do 600 km, zdolnymi do rażenia także celów na lądzie.

Zgodnie z planem, stacjonujące na Krymie „Bastiony” mają regularnie zmieniać miejsce stacjonowania, przemieszczając się wzdłuż południowego lub północnego wybrzeża Półwyspu.

Przebazowanie zestawów rakietwoych może mieć związek z planowanymi na 1-2 grudnia ćwiczeniami i planowanymi odpaleniami rakiet przez jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjskie Ministerstwo Obrony wystosowało notę protestacyjną w tej sprawie do strony ukraińskiej, ostrzegając, że w razie odpalenia pocisków będzie je zestrzeliwać. W związku z tym pojawiły się także doniesienia o przebazowaniu na Krym zestawu S-300WM „Antej-2500”.

Na podstawie: unian.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.