poniedziałek, 22 lipiec, 2024
pluken
Home / Analityka / Badanie EWL: większość uchodźców z Ukrainy spędzi Wielkanoc w Polsce
Fot. EWL
Fot. EWL

Badanie EWL: większość uchodźców z Ukrainy spędzi Wielkanoc w Polsce

Share Button

Niemal 3/4 przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy planuje pozostać w okresie świąt Wielkanocy w naszym kraju, a niemal połowa z nich spędzi ten czas wspólnie z rodziną, która także przebywa w Polsce. Świadczą o tym wyniki badania sondażowego „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Wielkanoc w Polsce”, przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Badanie pokazało, że 74% przebywających w naszym kraju uchodźców z Ukrainy planuje spędzić okres świąt Wielkanocy w Polsce. Wśród głównych powodów takiej decyzji respondenci wymieniają obawy i utrudnienia związane z trwającą wojną w Ukrainie (46%) oraz obecność w Polsce rodzin i bliskich uchodźców (31%). Jedynie 14% ankietowanych przyznało, że powodem pozostania w Polsce w okresie świątecznym jest praca zarobkowa.

Święta w rodzinnym gronie w Polsce spędzi 45% uchodźców wojennych z Ukrainy, a co trzeci respondent (36%) będzie kontaktował się (telefonicznie lub online) z bliskimi, którzy nie mieszkają w naszym kraju. Warto zwrócić uwagę na to, że co dziewiąty uchodźca (11%) deklaruje, że spędzi święta ze znajomymi Polakami. Zdaniem autorów badania, świadczy to o stale pogłębiających się więziach między sąsiadującymi narodami, jak i bliskości kulturowej.

„Z powodu okrutnej wojny mieszkający w Polsce obywatele Ukrainy nie mają możliwości powrotu na te święta do domu. Niemniej jednak raduje nas głos uchodźców, który świadczy o tym, że w naszym kraju nie zostali sami. Dlatego w dużej mierze spędzą święta na nabożeństwach oraz przy świątecznym stole ze swymi rodzinami, z rodakami oraz z Polakami! Mam głęboką nadzieję, że spotkania te pogłębią i trwale umocnią relacje polsko-ukraińskie” – komentuje wyniki badań Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej.

W kontekście towarzyszących w okresie świąt emocji, szczególne miejsce zajmuje nadzieja, na którą wskazała niemal połowa respondentów (47%). Na drugim miejscu przybywający w Polsce uchodźcy wojenni wskazali wdzięczność (28%). Równie często badani odczuwają optymizm (23%), radość (21%), ale także smutek (23%).

„Optymizmem napawa fakt, że mimo trwającej wojny, wśród uchodźców z Ukrainy nieustannie dominuje poczucie nadziei i wdzięczności, ale także spokoju. Przyczyniły się do tego także dotychczasowe działania pomocowe Polski i Polaków, którzy od początku rosyjskiej agresji dokładają wielu starań, aby zapewnić uchodźcom poczucie bezpieczeństwa i stabilności” – podkreśla Andrzej Korkus, prezes Platformy Migracyjnej EWL.

Z badań wynika, że największa grupa uchodźców wojennych z Ukrainy przybywających w naszym kraju (36%) będzie obchodzić tegoroczną Wielkanoc zgodnie z wcześniejszą wschodnią tradycją, czyli według kalendarza juliańskiego – 16 kwietnia. Jednak 23% respondentów deklaruje, że będzie świętować według obu kalendarzy, a 20% – wyłącznie według kalendarza gregoriańskiego (9 kwietnia), co wskazuje na trwającą w Ukrainie dyskusję o odstąpieniu od kalendarza wschodniego na rzecz kalendarza, którym posługuje się m.in. Kościół Katolicki.

„Po rosyjskiej agresji Prawosławny Kościół Ukrainy pozwolił swoim wiernym obchodzić święta religijne według kalendarza zachodniego. Biorąc pod uwagę fakt, że ponad 40% przybywających w Polsce uchodźców pragnie obchodzić Wielkanoc według kalendarza zachodniego, wierzę, że zbliża się dzień, kiedy chrześcijanie z Polski i Ukrainy będą obchodzić święta religijne tego samego dnia, przy wspólnym stole jako wielka symboliczna wspólnota” – dodaje Jan Malicki.

Badanie „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Wielkanoc w Polsce” zostało przeprowadzone w dniach 23-28 marca 2023 roku w różnych miastach i regionach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Zielonej Górze, Sieradzu, Tarnowie, Przemyślu, Szydłowcu, Wadowicach i Krynicy Górskiej. W badaniu wzięło udział 400 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku w związku z wybuchem wojny w Ukrainie.

Źródło: Raport Specjalny: „UCHODŹCY WOJENNI Z UKRAINY. WIELKANOC W POLSCE”, ewl.com.pl, studium.uw.edu.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Donald Tusk i Wołodymyr Zelensky spotkają się w Warszawie

Spotkanie ma odbyć się przed szczytem NATO, planowanym na 9-11 lipca 2024 roku. „Unia zrozumiała …