czwartek, 18 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Rosja ponawia groźby w związku z planowanymi ćwiczeniami SZU
Фото: depo.ua
Фото: depo.ua

Rosja ponawia groźby w związku z planowanymi ćwiczeniami SZU

Share Button

Moskwa powtórzyła swoje groźby co do uderzeń rakietowych przeciwko celom na terytorium Ukrainy w związku z planowanymi w pobliżu Krymu ćwiczeniami wojskowymi.

W nocie wręczonej attache wojskowemu Ukrainy napisano, że jeśli takie ćwiczenia zostaną przeprowadzone, strona rosyjska będzie zestrzeliwać ukraińskie rakiety, a także przeprowadzi uderzenia na wyrzutnie, z których zostaną one odpalone. Groźby te znalazły się w nocie wręczonej atache wojskowemu Ukrainy 25 listopada br.

Ćwiczenia Sił Powietrznych Ukrainy planowane są na 1-2 grudnia br., a w ich ramach mają zostać przeprowadzone m.in. strzelania rakietami przeciwlotniczymi średniego zasięgu.

„Strzelania będą miały miejsce wyłącznie w przestrzeni powietrznej Ukrainy, nad otwartym morzem i zgodnie z normami prawa międzynarodowego. W związku z tym wystosowano odpowiednie ostrzeżenia do innych krajów i linii lotnicznych” – napisano w oświadczeniu na stronie Ministerstwa Obrony Ukrainy.

„Ukraina nie planuje prowadzić ćwiczeń rakietowych w Cieśninie Kerczeńskiej (…) histeria Rosji o tym, że Ukraina narusza porozumienia międzynarodowe jest pozbawiona sensu” – powiedział szef RNBO, Ołeksandr Turczynow, komentując rosyjskie oświadczenia w tej sprawie.Przedstawiciele Sił Powietrznych Ukrainy poinformowali, że przygotowania do ćwiczeń są realizowane bez przeszkód, a ich plan przewiduje m.in. strzelania do celów bezpilotowych.

Rosja zapowiedziała przerzucenie na terytorium Półwyspu Krymskiego kompleksów rakietowych „Bastion”. W ostatnich dniach miał tam dotrzeć także zestaw przeciwlotniczy S-300WM „Antej-2500”.

Co najmniej od sierpnia br. w pobliżu granicy z okupowanym Krymem stacjonuje co najmniej jeden dywizjon zmodernizowanych wyrzutni S-300PS Sił Zbrojnych Ukrainy.

Na podstawie: rnbo.gov.ua, facebook.com/kpszsu, mil.gov.ua, dt.ua, favt.ru

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.