niedziela, 23 styczeń, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Płk Zenon Brzuszko objął stanowisko dowódcy Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG

Płk Zenon Brzuszko objął stanowisko dowódcy Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG

Share Button

Piątek, 7 października. LUBLIN, Polska. Minister Obrony Narodowej RP Antoni Macierewicz wręczył decyzję o wyznaczeniu na stanowisko oraz przedstawił nowego dowódcę Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady płk dypl. Zenona Brzuszko.

Uroczystość odbyła się z udziałem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni Mirosława Różańskiego oraz wielu innych dostojnych gości, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, z okazji Święta Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady.

„Siła wspólnego projektu trzech sąsiednich państw, znanego pod nazwą Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej z siedzibą w Lublinie tkwi w efekcie synergii płynącym z działań podejmowanych dla osiągnięcia wspólnego celu. Celem tym jest budowanie, w atmosferze przyjaźni i zaufania, zdolności operacyjnych wzmacniających wspólne bezpieczeństwo naszych państw. Gwarantuję, że wykorzystam całą moją wiedzę, doświadczenie oraz zapał do ciężkiej służby byśmy byli dumni z naszej Brygady i jej dokonań” jak podkreślił w trakcie uroczystości płk Zenon Brzuszko.

Ponadto, nowy dowódca Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej stwierdził, iż liczy na owocną współpracę ze swoim zastępcą – płk Volodymyrem Yudanovem z Sił Powietrznodesantowych Ukrainy oraz Szefem Sztabu – ppłk Eligijusem Senulisem z Litewskich Sił Zbrojnych. W jego przekonaniu, wspólne dowódzenie, doświadczenie i posiadana wizja będą wyznaczać drogę wielonarodowemu sztabowi w trakcie wielu przedsięwzięć szkoleniowych oraz przyszłych misji.

img_6907

Płk dypl. Zenon Brzuszko urodził się w 1970 roku na Podkarpaciu. W 1994 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, na kierunku rozpoznanie. Po ukończeniu szkoły rozpoczął służbę w 120 Huzarskim pułku zmechanizowanym w Świętoszowie na stanowisku dowódcy plutonu, a następnie dowodził kompanią rozpoznawczą w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Kolejne stanowiska służbowe to: oficer rozpoznania, specjalista w Oddziale Szkolenia Strategiczno–Operacyjnego, Dowódca Polsko–Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych w Przemyślu, dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, Zastępca Dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Brał udział w trzech misjach poza granicami kraju: w Iraku, Kosowie i w Afganistanie. Pułkownik Brzuszko jest absolwentem studiów dyplomowych i podyplomowych na Akademii Obrony Narodowej oraz uczelni cywilnych. Interesuje się historią, architekturą oraz narciarstwem. Ma żonę oraz troje dzieci.

Ołeksandr Gain

Źródło: Biuro Prasowe LITPOLUKRBRIG

Share Button

Czytaj również

Fot. globalnews.ca

Kanada wysłała dodatkowych żołnierzy na Ukrainę

W najbliższym tygodniu mają odbyć się liczne spotkania i konsultacje przedstawicieli krajów zachodnich, w tym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.