niedziela, 25 wrzesień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Balcerowicz i Miklosz zaprezentowali swój punkt widzenia reform na Ukrainie
Фото: president.gov.ua
Фото: president.gov.ua

Balcerowicz i Miklosz zaprezentowali swój punkt widzenia reform na Ukrainie

Share Button

„Ukraina potrzebuje niezbędnych reform w kluczowych sektorach i powinny one rozpocząć się jak najszybciej. Stawka jest olbrzymia, także dlatego, że właśnie zaczyna się wzrost gospodarczy. Od tego, co będzie z reformami zależy czy będzie on spowalniał czy przyśpieszał” – zaznaczyli podczas briefingu na temat „Pakietu kluczowych reform na Ukrainie: punkt widzenia Grupy doradców strategicznych” Leszek Balcerowicz i Iwan Miklosz.

Leszek Balcerowicz stwierdził, że grupa doradców proponuje reformy w głównych sektorach takich jak: prywatyzacja, deregulacja, demonopolizacja, energetyka i obrót ziemią. Z kolei Iwan Miklosz omówił szczegółowo perspektywę zaznaczonych reform i problemy, jakie stoją na drodze do ich realizacji.

Doradcy zauważyli również, że na Ukrainie nadal nie ma płynnej współpracy rządu i parlamentu, a m.in. od uchwalenia kluczowych ustaw zależy tempo i sprawność procesu reform. Konieczne jest także uchwalenie nowej strategii antykorupcyjnej, jako że obecna nie jest poparta wystarczającą liczbą praktycznych rozwiązań.

Padły także propozycje co do przyśpieszenia prywatyzacji, zwrócono również uwagę na znaczenie działań deregulacyjnych (zwłaszcza w sektorze energetycznym), w tym m.in. poprzez zmniejszenie liczby organów kontrolnych na Ukrainie. Jako zasadny krok wskazano również zniesienie moratorium na handel ziemią.

Inne istotne obszary jakie wymagają reform to ochrona zdrowia, oświata i system socjalny.

Na podstawie: ЛІГАБізнесІнформ, eurointegration.com.ua

Share Button

Czytaj również

Władimir Putin i Siergiej Szojgu / fot. kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58648238

Rosja: częściowa mobilizacja to przyznanie się do porażki przez Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił dziś częściową mobilizację w Rosji z powodu trwającej wojny w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.