sobota, 25 czerwiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Prezydenci Polski i Ukrainy podpisali deklarację z okazji 25-lecia relacji polsko-ukraińskich
Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

Prezydenci Polski i Ukrainy podpisali deklarację z okazji 25-lecia relacji polsko-ukraińskich

Share Button

Podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kijowie miało miejsce spotkanie z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką, podczas którego obaj prezydenci podpisali deklarację w związku z 25-leciem relacji polsko-ukraińskich.

„My, Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy, w dniu obchodów 25. rocznicy Niepodległej Ukrainy, potwierdzamy obopólnie strategiczny charakter naszych relacji i deklarujemy, że chcemy nadal budować polsko-ukraińskie sąsiedztwo na zasadach wspólnego rozwoju cywilizacyjnego, który stanie się trwałym spoiwem naszych relacji, gwarantując obecnym i przyszłym pokoleniom Polaków i Ukraińców poczucie wzajemnego zaufania, zgody i bezpieczeństwa” – napisano w dokumencie, jaki podpisali obaj prezydenci.

„Polska była, jest i wierzę w to, że będzie trwała przy Ukrainie, wspierając zarówno jej europejskie, jak i transatlantyckie dążenia (…) Byliśmy pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy 2 grudnia 1991 r., staliśmy przy Ukrainie w trudnych dla niej momentach – w czasie pomarańczowej rewolucji, w czasie rewolucji godności, stoimy także i dzisiaj, kiedy cały czas trwa ten niezwykle trudny dla Ukrainy czas konfliktu we wschodniej części państwa ukraińskiego i okupacji Krymu” – powiedział prezydent RP w rozmowie z przedstawicielami mediów. Zapowiedział także, że Warszawa będzie nadal wspierać proeuropejskie aspiracje Kijowa.

Andrzej Duda zaprosił prezydenta Ukrainy do odwiedzenia Polski w dniu 2 grudnia 2016 roku, gdy przypadać będzie 25 rocznica nawiązania oficjalnych relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Ukrainą.

Polski prezydent jest jedynym zagranicznym gościem biorącym udział w uroczystościach z okazji 25. rocznicy uchwalenia Aktu Niepodległości Ukrainy. Andrzej Duda wziął udział w defiladzie z okazji Dnia Niezależności Ukrainy.

Na podstawie: prezydent.pl,

Share Button

Czytaj również

Fot. prezydent.pl

Ukraina została partnerem inicjatywy Trójmorza

W Rydze trwa spotkanie liderów 12 krajów – członków inicjatywy Trójmorza i Ukrainy, którą zdalnie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.