niedziela, 28 Listopad, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Poroszenko: podstawą suwerenności Ukrainy jest ukraińskie wojsko
Fot. twitter.com/ADeshchytsia
Fot. twitter.com/ADeshchytsia

Poroszenko: podstawą suwerenności Ukrainy jest ukraińskie wojsko

Share Button

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wygłosił przemówienie podczas defilady wojskowej na centralnym planu Kijowa, Majdanie Niezależności z okazji 25 rocznicy ogłoszenia Deklaracji Niezależności Ukrainy w 1991 roku.

„Choć świętujemy 25 rocznicę niezależności, nasza historia sięga daleko w przeszłość (…) wkrótce będziemy świętować 100 lat Ukraińskiej Republiki Ludowej, a następne 1000 lat od czasów księstwa Jarosława Mądrego” – powiedział Poroszenko odwołując się do historii Ukrainy. „To my przyczyniliśmy się do tego, co niektórzy nazwali <największą geopolityczną katastrofą XX wieku>” – dodał Poroszenko, odnosząc się do słów Władimira Putina o upadku ZSRR.

„Głównym gwarantem niezależności i suwerenności Ukrainy są Siły Zbrojne Ukrainy, daleko lepszym niż memorandum budapesztańskie” – powiedział ukraiński prezydent. Według Poroszenki, w działaniach zbrojnych wzięło udział ponad 300 tysięcy żołnierzy, z czego znaczna część to ochotnicy. Priorytetem pozostaje budowa armii zawodowej, opartej na służbie kontraktowej – obecnie już 75% wojskowych to żołnierze służący na bazie kontraktów. Nie mniej ważnym zadaniem jest budowa sił rezerwy, które już dzisiaj liczą 80 tysięcy żołnierzy. Prezydent Ukrainy zwrócił także uwagę na rolę wolontariuszy, którzy od początku konfliktu z Rosją działają na rzecz zwiększenia możliwości bojowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Fot. twitter.com/PLinUkraine
Fot. twitter.com/PLinUkraine

„Nasi międzynarodowi partnerzy mogą zobaczyć, że Ukraina ma się czym i jak obronić, ale potrzebuje także dalszego wsparcia” – powiedział prezydent. Petro Poroszenko podziękował również za wsparcie krajom, które wspomagają Ukrainę, w tym Polsce – zwracając się do obecnego na trybunie honorowej prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Na podstawie: president.gov.ua, pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. mvs.gov.ua

Szef MSZ Ukrainy: nie ma żadnego kryzysu migracyjnego na Białorusi

Według Dmytro Kuleby Rosja jest odpowiedzialna za działania hybrydowe z wykorzystaniem gazu, uchodźców i propagandy. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.