sobota, 3 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / W Kijowie zwodowano kuter projektu 58155 Griuza-M
Fot. defense-ua.com
Fot. defense-ua.com

W Kijowie zwodowano kuter projektu 58155 Griuza-M

Share Button
Fot. defense-ua.com
Fot. defense-ua.com

11 listopada 2015 roku w Kijowie odbyła się uroczystość wodowania małego kutra artyleryjskiego projektu 58155 Griuza-M. To jeden z dwóch okrętów tego typu zamówionych przez Ministerstwo Obrony Ukrainy w październiku 2014 roku.

W ceremonii wziął udział szef RNBO Ukrainy Ołeksandr Turczynow i kierownictwo ukraińskiej Marynarki Wojennej, a tradycyjnego rozbicia butelki szampana o kadłub okrętu dokonała szef administracji rejonowej, Anna Hilak. Jednosteka będzie nosić nazwę „Akerman”.

To pierwsza jednostka dla sił morskich jaka została zbudowana w okresie niezależności Ukrainy (tj. po 1991 roku) przy wykorzystaniu własnych zdolności projektowych i technicznych. Kutry tego typu są przystosowane do prowadzenia działań na rzekach, jeziorach i w strefie przybrzeżnej. Mają długość 23,7 m, mogą osiągać maksymalną prędkość 25 węzłów i mają zasięg 900 mil morskich. Załogę stanowi 5 osób. Uzbrojenie jednostki to dwa moduły typu BM-5M.01 Katran-M – każdy z nich składa się armata kalibru 30 mm, karabin maszynowy 7.62 mm, wyrzutnia pocisków przeciwlotniczych i przeciwpancernych. Okręt może również działać jako stawiacz min.

Nowy kuter artyleryjski ma wejść do służby do końca tego roku. Może trafić na Morze Azowskie lub na Dunaj, jednak niewielkie rozmiary jednostki pozwalają na jej transport samolotami transportowymi An-124 Rusłan i szybki przerzut w dowolne miejsce.

Według aktualnych planów do 2017 roku Siły Morskiej Ukrainy mają otrzymać 9 takich jednostek.

Wołodymyr Zabłockij

Źródło: defense-ua.com

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.