niedziela, 14 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina odzyska kontrolę powietrzną nad Morzem Czarnym
Fot. pl.wikipedia.org
Fot. pl.wikipedia.org

Ukraina odzyska kontrolę powietrzną nad Morzem Czarnym

Share Button
NATO
Fot. pl.wikipedia.org

Ukraina ma zamiar skorzystać z pomocy NATO w odzyskaniu kontroli nad przestrzenią powietrzną nad Morzem Czarnym, którą utraciła po aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję.

Szef misji Ukrainy przy NATO, Jegor Bożok, zaznaczył, że w chwili zajęcia Krymu przez Rosję, Ukraina straciła stację kontroli ruchu lotniczego, która zapewniała nadzór nad ruchem lotniczym i kierowanie nim nad całym Morzem Czarnym.

„Aby przywrócić pełną zdolność do kontroli  przestrzeni powietrznej i bezpieczeństwa już wkrótce rozpocznie się pilotażowy projekt dotyczący przyłączenia Ukrainy do projektu NATO w zakresie  regionalnego bezpieczeństwa lotniczego. Odbyło się już kilka wizyt ekspertów i określono obiekt, który będzie włączony do tego systemu” – poinformował Bożok.

Podkreślił, ze Ukraina nie straci na to ani kopiejki własnych pieniędzy, ponieważ zrozumiałe jest, że państwo ma na co wydawać pieniądze, a projekt zostanie sfinansowany przez sojuszników. Zostaną do tego wykorzystane wieże już istniejące w innych miejscach Ukrainy, które będą zmodernizowane i doposażone odpowiednią techniką.

Na podstawie: pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Zelensky: nie zatrzymamy się dopóki nie wyzwolimy ostatniego metra naszej ziemi

Prezydent Ukrainy zabrał głos w związku z obchodami Dnia Ukraińskiej Państwowości. „Państwo, w którym rozpoczęła …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.