środa, 1 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Weszły w życie zmiany dotyczące małego ruchu granicznego
Fot. polukr.net
Fot. polukr.net

Weszły w życie zmiany dotyczące małego ruchu granicznego

Share Button
Fot. polukr.net
Fot. polukr.net

Z dniem 20 września weszły w życie zmiany wniesione do umowy pomiędzy rządami w Polsce i na Ukrainie dotyczące zasad funkcjonowania małego ruchu granicznego.

Zmiany przewidują, że mieszkańcy strefy przygranicznej mogą otrzymać pozwolenie na uproszczone przekroczenie granicy z prawem do przebywania w strefie przygranicznej drugiego państwa przez okres 90 dni (za każdym razem od momentu przekroczenia granicy), a nie jak dotychczas 60 dni.

Opłata za złożenie i rozpatrzenie pierwszego wniosku wynosi 20 euro, każdy kolejny jest bezpłatny. Od opłaty zwolnieni są emeryci, osoby niepełnosprawne i dzieci do 18 roku życia.

Zmiany wprowadzają również możliwość udziału osób zewnętrznych w czynnościach związanych z obsługą wydawania przez konsulaty zezwoleń małego ruchu granicznego. Zniesiono również obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego podczas pobytu w strefie przygranicznej.

Modyfikacje umowy są rezultatem umowy podpisanej prze prezydentów Polski i Ukrainy pod koniec zeszłego roku.

Na podstawie: inlviv.net, kuriergalicyjski.com, rp.pl

Share Button

Czytaj również

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Operacja Silne Wsparcie. Fot. Wojska Obrony Terytorialnej.

Rosja i jej wielka gra – wymiar militarny

Działania Federacji Rosyjskiej wobec krajów Europy Środkowo i Wschodniej, realizowane w celu ugruntowania swoich wpływów, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.