piątek, 24 marzec, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Od 29 grudnia na Donbasie obowiązuje zawieszenie broni
Фото: uapress.info
Фото: uapress.info

Od 29 grudnia na Donbasie obowiązuje zawieszenie broni

Share Button

Osiągnięte podczas rozmów Trójstronnej Grupy Kontaktowej porozumienie co do wprowadzenia reżimu ciszy na Donbasie na Nowy Rok i święta Bożego Narodzenia zaczęło obowiązywać 29 grudnia br.

„PO zakończeniu stanu wojennego, który pomógł ustabilizować sytuację bezpieczeństwa i zabezpieczyć Ukrainę przed nowymi prowokacjami ze strony Rosji na lądzie i na morzu, strona ukraińska potwierdziła gotowość do wprowadzenia zawieszenia broni” – napisała ukraińska deputowana do Rady Najwyższej Iryna Geraszczenko dodając, że to już osiemnaste takie zawieszenie broni, a żadne z poprzednich nie utrzymało się zbyt długo.

Geraszczenko dodała, że istotną w kontekście wdrożenia i obowiązywania rozejmu jest aktywność misji OBWE i że strona ukraińska oczekuje większej aktywności obserwatorów w tym zakresie.

Zawieszenie broni zaczęło obowiązywać od północy, 29 grudnia br. Pierwszy przypadek naruszenia rozejmu przez prorosyjskich bojowników miał miejsce już w sobotę rano – pozycje sił ukraińskich ostrzelano z granatników.

Iryna Geraszczenko przedstawiła także inne kwestie, które poruszono podczas wideokonferencji, w tym dotyczące kwestii zwolnienia zatrzymanych ukraińskich marynarzy w związku z incydentem w Cieśninie Kerczeńskiej. „Odpowiedź była tradycyjnie chamską – w tym momencie Rosjanie wstali i wyszli z sali, w której odbywały się obrady. Strona ukraińska poinformowała partnerów w ramach formatu normandzkiego o zachowaniu przedstawicieli strony rosyjskiej” – powiedziała Geraszczenko.

Na podstawie: facebook.com/iryna.gerashchenko, prm.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Prezydent USA w Kijowie: wojna Putina zmierza do porażki

20 lutego 2023 prezydent USA Joe Biden pojawił się z niezapowiedzianą wizytą w stolicy Ukrainy. …