piątek, 24 marzec, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Sekretarz generalny NATO: to przełomowy moment w wojnie
Fot. ukrinform.ua
Fot. ukrinform.ua

Sekretarz generalny NATO: to przełomowy moment w wojnie

Share Button

Ukraina potrzebuje dużo więcej uzbrojenia – stwierdził sekretarz generalny NATO.

„To przełomowy moment w wojne i jest konieczność zwiększenia wsparcia dla Ukrainy. Jeśli chcemy jutro doprowadzić do rozwiązania pokojowego, powinniśmy dzisiaj zwiększyć dostawy uzbrojenia” – powiedział Stoltenberg w wywiadzie dla agencji Reuters podczas Forum Ekonomicznego w Davos.

Jens Stoltenberg dodał, że aktualnie trwają konsultacje co do przekazania Ukrainie czołgów. Potrzeba więcej systemów obrony przeciwlotniczej i sprzętu pancernego, amunicji, części zamiennych i możliwości obsługi technicznej, aby zagwarantować, że już dostarczony sprzęt będzie funkcjonował.

„Prezydent Putin nie wykazuje żadnych oznak gotowości do pokoju, trzeba mu więc uświadomić, że nie będzie mógł wygrać na polu walki” – dodał sekretarz generalny NATO.

Również w środę, 18 stycznia 2023, minister obrony Kanady Anita Anang ogłosiła, że Kanada dostarczy Ukrainie 200 pojazdów opancerzonych typu Senator. Pojazdy te mogą służyć do transportu żołnierzy, a także jako wozy ewakuacji medycznej. Dotąd Kanada dostarczyła Ukrainie pomoc o wartości 1 mld dolarów, a kolejny pakiet pomocy, przyjęty w listopadzie 2022 roku zakłada dostawy o wartości ponad 500 mln dolarów; ma on zawierać m.in. system przeciwlotniczy NASAMS.

Na podstawie: pravda.com.ua, mil.in.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Prezydent USA w Kijowie: wojna Putina zmierza do porażki

20 lutego 2023 prezydent USA Joe Biden pojawił się z niezapowiedzianą wizytą w stolicy Ukrainy. …